Facebook Uzun Süreli Videolara Teşvik Ediyor

Uzun süreli videolar izlemek genellikle kullanıcılar tarafından sıkıcı bulunuyor. Bu nedenle de sosyal ağlar üzerinden daha çok kısa videoların paylaşıldığını görmemek mümkün değil. Kaliteli içeriğe sahip bazı uzun videolar ise kullanıcıları dakikalar boyunca ekran başına kilitleyebiliyor ve yüksek izlenme rakamlarına ulaşıyor. Facebook kaliteli içeriğe sahip uzun süreli videoları ödüllendirmeye hazırlanıyor.

Facebook’un videolar arasında reklam almaya başlayacağı geçtiğimiz günlerde teknoloji dünyasında yayılmıştı. Geliştirilen yeni sistem ile birlikte kullanıcılar videoların 20. saniyesinde bir reklam ile karşılaşacak. Videoların 20. saniyesinde reklam yayınlanabilmesi için uzun süreli videolar olması gerekiyor. Daha uzun videolar ile geliştirdiği sistemi kullanabilecek olan Facebook, içerik üreticilerini uzun video süreleri hazırlanması için teşvik ediyor.

Geliştirilen yeni sistem ile kullanıcıların hangi türdeki videoların yüzde kaçını izlediği belirlenebiliyor. Haber akışı da bu verilere göre şekilleniyor. Bu sistem, Facebook üzerindeki sayfalar için çok büyük değişiklikler yaratmayacak olsa da rakamlarda bazı artış ve azalışların olabilmesi bekleniyor. Uzun süreli videoların haber akışında daha fazla yer edinmesiyle birlikte kısa süreli videoların izlenme sayısının azalabileceği ifade ediliyor. Uzun süreli videolar için gelen ödüllendirme sistemi sonucu sayfalarda daha çok uzun videoların yer alması kaçınılmaz olarak görülüyor. Facebook’un yeni sistemi önümüzdeki haftalarda kademeli olarak hayata geçirilecek.

Popüler Haberler

İlgili Haberler