Facebook Reklamlarından Kaçmak Artık İmkansız

Facebook ve internet dünyasında faaliyet gösteren diğer tüm siteler için reklamlar son derece büyük bir önem taşıyor. Kısa bir zaman önce bir eklenti olarak yayınlanan ve ad-block olarak adlandırılan uygulamalar sebebiyle internet sitelerinin büyük bir maddi kayba uğradığı biliniyor. Ad-block uygulamalarına sahip olan tarayıcılar üzerinden gerçekleştirilen site ziyaretlerinde hiç bir şekilde reklam gösterilmemektedir. Reklamların gösterilmemesine bağlı olarak gelirlerin azalması ise kaçınılmaz bir hale gelmektedir.

Facebook gibi büyük platformlar ise reklamların gösterilmesine büyük bir önem verdiğinden dolayı bu konu üzerinde çalışmalar yürüttüğü biliniyordu. Çalışma kapsamında artık Facebook reklamların yüklenme biçiminde değişikliğe gidildiği ve yapılan değişiklikle birlikte reklamların ad-block uygulamalarını kullananlarda da görüntüleneceği ifade ediliyor.

Ad-block Devre Dışı Bırakılıyor

Ad-block uygulamaları çalışma mantıklarında site üzerinde reklamlar algılanmakta ve reklamlar ortadan kaldırılmaktaydı. Facebook tarafından izlenecek yolda ise ad-block uygulamalarının reklamları algılayabilmelerinin önüne geçileceği belirtiliyor.

Facebook Reklam ve İş Platformu Başkan Yardımcısı Andrew Bosworth tarafından konuya dair yapılan açıklamalarda “Facebook reklam destekli bir yer. Reklamlar Facebook deneyiminin bir parçası, sonradan gelişi güzel eklenmiş bir şey değil” ifadelerine yer verildi.

ABD’de Ad-block Kullanım Oranı Yüzde 26

Ad-block kullanımı için yapılan araştırmalarda oldukça ciddi rakamlar ortaya çıkıyor. Sadece Amerika’da internet kullanıcılarının yüzde 26‘sının ad-block yazılımlarını kullandığı dikkatlerden kaçmıyor. Facebook gibi büyük internet siteleri için yüzde 26’lık oran oldukça yüksek bir rakamdır.

Facebook’un ad-block yazılımlarını devre dışı bırakma amacıyla izlediği stratejinin başarılı olması durumunda internet dünyasında yer alan tüm sitelerin de benzer stratejiler izleyeceği tahmin ediliyor. Aktif olarak 1.7 milyar kullanıcı sayısına sahip olan Facebook’un uzun zamandan beri bu konunun üzerine gittiği ve izleyeceği yeni reklam yöntemiyle birlikte de ad-block yazılımlarını tamamen devre dışında bırakmayı başaracağı yapılan tahminler arasında yer alıyor.

İnternet dünyasının gözleri şimdi tamamen Facebook’a yöneldi ve Facebook tarafından başlatılacak olan yeni reklam sisteminin ne zaman uygulamaya koyulacağı büyük bir merakla bekleniyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler