Facebook Reklam Ayrımcılığına Karşı Bir Yazılım Geliştiriyor

Geçtiğimiz sonbaharda reklamların ve reklamcıların ırkçı ayrımlara maruz kalabileceği ya da bu tarz ögeler sunabileceğine dair iddiaların ortaya çıkmasıyla Facebook reklamcılık politikaları da yeniden şekillenmişti. Facebook o dönemde çözüm olarak konut, istihdam veya kredi teklifleri sunan reklamlarda “etnik yakınlık” bulunduran yayınları yok edecek algoritmalar kullanmaya başlamıştı. Şimdi ise ayrımcılıkla mücadele yöntemleri çok daha ileriye gidiyor.

İlk adımda reklam verenlerin ayrımcılık yarabilecek yaş, renk, engellilik, aile durumu, cinsiyet, cinsel kimlik, genetik, tıbbi durum, ulusal köken, ırk ve din gibi konularda bilinçlenmesi amaçlanıyor. Bu bilincin gerekli eğitimler ile de yaratılması söz konusu.

Yine bu tarz reklamlarda Facebook, reklam verenlere hatırlatmalarda bulunacak. Ayrımcılıkla mücadele kurallarına uyulmadığı takdirde Facebook, reklamları onaylamayacak. Facebook üzerinde reklam oluşturulma aşamasında reklam verenlere her aşamada kurallar hatırlatılacak ve reklamların ayrımcı olmadığının doğrulanmasını isteyecek.

Bu Çözüm Yeterli Olacak Mı?

Bu yeni yöntemlerin ayrımcılık içeren reklamların azalması konusunda bir değişikliğe neden olup olmayacağı henüz net değil.  Ayrıca bazı reklam verenlerin de Facebook’a bu konuda sorun çıkarabileceği düşünülüyor. Geliştirilecek teknolojinin sunulacak ilk aşamasında da hatalar arayan bir kitle olacağı düşünülüyor. Oluşturulan algoritmalar doğru şekilde geliştirilmediği takdirde reklamların her zamanki fonksiyonlarıyla çalışmaması da görülebilir.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler