Facebook Haber Kaynağı Tekrar Değişiyor

Sosyal medya siteleri arasında en çok kullanıcıya ve bir gün içerisinde en çok ziyaretçi sayısına sahip Facebook yeni bir değişikliğe gideceği açıkladı. Faaliyete geçtiği ilk günden beri insanların hayatında büyük bir öneme sahip olan Facebook haber kaynağı sistemini yeniden değiştiriyor.

Hatırlanacağı üzere Facebook haber kaynağında ilk zamanlarda zamanı baz alarak son paylaşımları en üst sırada göstermekteydi. Zaman içerisinde meydana gelen değişikliklerle birlikte haber kaynağında birçok değişikliğe gidildi ve en çok ilgi gören ve kullanıcılarla bağlantısı olan paylaşımlar daha üst sırada gösterilmeye başladı.

Facebook tarafından yapılan yeni bir açıklamayla birlikte haber kaynağının yeniden değişeceği ifade edildi. Uzun bir zamandır yeni sistem üzerinde çalışmaların yapıldığı belirtilirken kısa bir zaman içerisinde haber kaynağında yeni sisteme geçişlerin başlatılacağı da bildirildi.

Haber Kaynağında Yeni Algoritma

Facebook tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamalarda haber kaynağı için yeni bir algoritmanın geliştirildiği ve bu algoritma sayesinde kullanıcıların yakın arkadaşları tarafından yapılan paylaşımların daha üst sıralarda gösterileceğinin altı çizildi.

Yeni sistemde kullanıcıların yakın arkadaşları ve akrabalarının yapmış oldukları paylaşımlar daha üst sıralarda gösterilerek kişilerin arkadaşlarıyla ve akrabalarıyla olan bağlantılarının kopmaması sağlanacak.

Sayfalar ve Web Siteleri İçin Kötü Haber

Kullanıcıların arkadaşlarıyla ve akrabalarıyla olan bağlantılarının daha güçlü bir hale geleceğini ifade eden Facebook diğer yandan sayfa ve web siteleri üzdü. Bilindiği üzere günümüzde birçok web site ziyaretçilerinin büyük bir bölümünü Facebook üzerinden almaktadır. Ayrıca Facebook bünyesinde faaliyet gösteren sayfalar da mevcut haber kaynağı sisteminde çok daha geniş bir kitleye erişim sağlayabiliyor.

Yakın zamanda aktif hale gelmesi beklenilen haber kaynağı algoritmasıyla birlikte hem web siteleri hem de sayfalar alt sıralara düşmüş olacak. Bu noktada Facebook tarafından her hangi bir ek çalışma yapılıp yapılmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Facebook yeni algoritmaya sahip haber kaynağını aşamalı olarak kullanıcılara sunacak olup kısa bir süre içerisinde tamamen geçişlerin tamamlanacağı ifade ediliyor. Sayfa sahipleri de Facebook tarafından yapılacak olan sevindirici bir haberi büyük bir merakla bekliyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler