Facebook Bağış Toplama Sistemini Getiriyor

Bilindiği üzere günümüzde dünya genelinde faaliyet gösteren birçok bağış toplanabilen ve çeşitli kampanyalar düzenlenebilen internet siteleri yer alıyor. Bu internet siteleri aracılığıyla kişiler projelerini tanıtma ve projenin gerçeğe dönüştürülebilmesi için bağışlar toplayabiliyor. Hedeflenen rakama ulaşılması durumunda ise kişi elde ettiği bağışlarla projesini geliştirmeye başlayabiliyor. Genel olarak bu temel üzerinde faaliyet gösteren internet sitelerinde kişilerin bağış toplayabilmek için yapılan bağışlara karşılık olarak somut bir şeyler sunduğu da dikkatlerden kaçmıyor.

Facebook ise finansal olarak attığı bu hamleyle birlikte kendi içerisinde bir bağış sistemi kurmayı amaçlıyor. İnsanlar bu sistem üzerinden gerekçe göstererek dünya genelinde diğer kullanıcılardan bağış toplayabilecek.

Konuya oldukça iyimser yaklaşan Facebook bireysel Facebook kullanıcıları tarafından başlatılan bağış kampanyalarına yakın arkadaş ve akrabaların daha çok ilgi göstereceğini bu yüzden bağış sisteminin kurumlara yönelik olarak kurulan sistemden daha çok ilgi göreceği düşünülüyor. Fakat diğer yandan kullanıcılar tarafından ise sistemin kötü amaçlara yönelik olarak kullanılmasından endişe ediliyor. Bilindiği üzere günümüzde sosyal medya üzerinde yapılan dolandırıcılık faaliyetleri her geçen gün artış gösteriyor. Bağış sisteminin kullanılmasıyla insanların çok daha kolay bir şekilde kandırılabileceği de endişe duyulan konular arasında yer alıyor.

İlk Etapta Amerika’da Başlayacak

Henüz üzerinde çalışmaların devam ettiği sistemin ilk olarak Amerika’da aktif hale getirileceği belirtiliyor. Beklenen sonuçların alınması durumunda ise sistemin birçok ülkede aktif hale getirileceği düşünülse de ülkemizde sistemin kullanılmasının mümkün olmadığı düşünülüyor. Ülkemizde yer alan kurallar çerçevesinde izinsiz bir şekilde bağış toplamanın yasak olduğu biliniyor. Bu sebepten dolayı yasal konularda çıkabilecek sorunlara bağlı olarak sistemin ülkemizde aktif hale gelmesi beklenmiyor. Dolandırıcılığın sürekli olarak şekil değiştirdiği ülkemizde sistemin kullanıma sunulmamasının çok daha sağlıklı olacağı herkes tarafından ifade ediliyor.

Yasal düzenlemelerin aşılması ve gerekli güvenlik önlemlerin alınması sonucunda ise sistemin ülkemize de gelebileceği düşünülebilir. Tüm bu sebeplerden dolayı Facebook’un bağış sistemi için ülkemizin henüz uygun olmadığını unutmamak gerekiyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler