Dünyanın Yarısı Win 7 Kullanıyor!

İşletim sistemleri, günümüzün teknolojilerini kullanabilme yetisi veren önemli bir teknoloji olarak görünüyor. Bilgisayarların, telefonların ve birçok teknolojik ürünün kullanılabilmesi ve programlanabilmesi için işletim sistemi gerekiyor. Hayatımızın her yerinde olan bu işletim sistemleri arasında şüphesiz en popüleri Windows sürümleridir.

Bilgisayarın %86’sı Windows Kullanıyor!

Windows işletim sistemlerinin birçok sürümü ücretli olarak satılmalarına rağmen dünyanın 4’te 3’ünden fazlası Windows ve türevi cihazlar kullanıyor. Bu oran içerisinde korsan yazılım kullanım oranları bulunsa dahi yine de büyük çoğunluğu bu sürümlere lisans ücreti veriyor. Laptop alırken bu lisans ücretini de verdiğini biliyor muydunuz?

Windows işletim sisteminin köklü geçişi sayesinde uzun yıllar boyunca verilen desteklerle beraber birçok kuruluş, bu alt yapıyı kullanıyor ve bu alt yapıdan uzaklaşmak istemiyor. Çünkü hali hazırda bu sistemin kullanışını bilen birçok kaynak bulunabiliyor.

isletim sistemi kullanim orani

Windows 7 Zirvede

Windows’un geliştirdiği politikalarla beraber artık Windows 10 işletim sistemi ücretsiz olarak kullanıcılara sunuluyor. Yani işletim sistemlerine ücret ödemeye gerek kalmıyor. Ancak insanlar ücretsiz ve daha fazla gelişmiş olan bu işletim sistemine geçmeyi pek tercih etmemiş gibi görünüyor. Açıklanan istatistiklere göre dünyanın %49.05 bir kısmı Windows 7 sürümünü kullanmaya devam ediyor.

Win 7 sürümünden sonra gelen 2 ara sürüm ve son olarak Windows 10 sürümü gelmişti. Ancak insanlar 3 yeni sürümü umursamadan Win 7 kullanmayı tercih etmiş gibi görünüyor. Hatta istatistiklerde 3. Sırada olan Windows Xp kullanım oranı %9.78 ile şaşırtıcı bir orana sahip.

Bankaların ve kurumsal kuruluşların bu sistemleri kullanması, bu oranlarda önemli bir etki yarattığını hatırlatalım. Bu yazıyı bende Win 7 cihazımla yazdığımı ve “kişisel yorumumu” paylaşayım. Win 7 driver olarak sorunsuz ve stabil çalışan bir işletim sistemi. Eğer bir şey yanlış giderse, direk Google üzerinden çözüm bulabiliyorum. O yüzden bu işletim sistemini tercih ediyorum.

Linux, Max OS ve Diğerleri

Azımsanmayacak oranlara sahip olan bu işletim sistemleri, genelde yazılım ve buna benzer amaçlar için kullanılıyor. Buradaki işletim sistemleri, daha çok standart dışında kalan kullanıcılara hitap ediyor. (Ben yazılım için ayrıca ubuntu kullanıyorum.) Bu veriler NetMarketShare kuruluşundan alınmıştır.

Popüler Haberler

İlgili Haberler