Cortana Sanal Asistan İçin Yeni Güncelleme

Sanal asistan teknolojisi artık giderek yaygınlaşmaya başladı. İlk olarak Apple’ın Siri ve Google’ın asistanı ile beraber duymaya başladığımız sanal asistan kavramı bilimkurgu filmlerinde yer alan sahneleri gerçeğe dönüştürdüğü için her dönemde büyük bir ilgi ile takip edilen teknolojiler olarak da dikkat çekmeye başlamıştı. Bu durumun farkında olan birçok teknoloji devi ise ardı ardına yeni seri sanal asistan teknolojilerini sunmaya başladı. Genelde akıllı telefonlarda görmeye alıştığımız sanal asistan teknolojileri için Microsoft tarafından da bilgisayarlar için sanal asistan sunulmuştu. Windows 10 ile beraber gelen Cortana sanal asistan sayesinde bilgisayarlar üzerinden de sanal asistan kullanımı başladı.

Cortana Yeni Güncelleme İle Daha İşlevsel Hale Geliyor

Yayınlandığı andan itibaren büyük oranda ilgi gören Cortana sanal asistanın gelişim süreci ise tamamlanmış değil. Akıllı telefonlar için de yayınlanan sanal asistan teknolojisi kısa süre içerisinde birçok güncelleme almaya da başladı. Son olarak ise Cortana için yeni bir hatırlatma sistemi sunulacağı bilgisi verildi.

Cortana

Yapılan açıklama ile beraber söz konusu güncelleme sonrasında artık sanal asistan Cortana için hatırlatma sistemi devreye gireceği de belirtildi. Siri ve Google Asistan gibi sanal asistanların önüne geçmesi için büyük bir adım olarak gösterilen yeni güncellemenin detaylarına daha iyi bakalım.

Hatırlatma Sistemleri

Cortana gelen bu son güncelleme ile beraber artık hem e postalarınızda hem de takvimlerinizde kullandığınız planlamalarınıza doğrudan bilgilendirme sistemi olarak kullanılabilecek. Yani şöyle ki bir etkinlik için planlama yaptığınız ve etkinliğin süresi yaklaştı. Cortana bu noktada sesli olarak size etkinliğinizi hatırlatabilecek.

Özellikle e-posta sistemi içinde geçerli olması büyük bir farklılık yaratacak olan yeni özelliğin sadece hatırlatma sistemi ile de kalmayacağı bunun dışında profilinizde yer alan bilgilerinizle beraber özel günlerinizde de hatırlatma olarak yer alacağını da belirtelim.

Söz konusu güncelleme şu an için sadece bilgisayar versiyonlarında yani Windows 10 işletim sistemi için kullanımda olacak. Bunun dışında hem İOS hem de Android işletim sistemi versiyonları için de kısa süre içerisinde yeni özelliklerin bulunduğu bir güncelleme yayınlanacak. Microsoft bu konuda da açıklama yaptı.

Popüler Haberler

İlgili Haberler