BTK’dan Adil Kullanım Kotası Açıklaması Geldi!

15 Temmuz darba girişiminden hemen önce gündemde olan ve bakanlar kuruluna kadar giden AKK yani Adil Kullanım Kotası sorunu, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir etkinlikte ele alınmıştı. Burada fiber alt yapısının güçlü bir birliktelikle ülke çapında her yere ulaşması için çalışmaların başladığı ve bu işlemle beraber AKK için önemli çalışmaların olacağı konusu söylenmişti.

Bunlar bir tarafa şuan hizmet aldığımız kurumlarda yaşadığımız AKK sorunu için ise herhangi bir çözüm öneri ta ki bugüne kadar gelmemişti. BTK tarafından yapılan açıklama ile bu sorun için bir çözüm bulunduğu ve bunun için çalışmaların başlanacağı konusunda açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarda Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu, AKK için çalışmaların devam ettiği, şuan anlık minimum alınan değerin iyileştirilebileceği konusunda bir çözüm bulunduğu söylendi.

Alt Limit İyileştirilmesi Ne Demek ?

Öncelikle günümüzdeki ( güya ) sınırsız olarak adlandırılan internetler, genellikle 50 veya 100 GB kullanım sonrası hız düşümüne uğrayarak günümüz teknolojisinde kullanılamaz bir hale geliyor. Buna da Adil Kullanım Kotası ismi veriliyor. Fiber internet kullanıyorsanız ortalama 50 ile 100 mbps, ADSL hizmeti kullanıyorsanız 8 ile 16 mbps arası internet kullanım hızınız, AKK kotasından sonra direk olarak 3 mbps hızına düşürüyor. Bu hızlarda bırakın video izlemeyi, normal bir hızda internette gezinmek bile mümkün olmuyor.

BTK tarafından ilk aşamada bunun iyileştirileceği konusunda bir açıklama geldi. Bu hızın ilk aşamada 3 mbps hızından 5 mbps hızına çıkarılacağı söyleniyor. Şuan bu bile bir nebze insanı rahatlatırken, uzun vadede halen önemli bir çözüm önerisi gibi durmuyor! Kullanıcılar bu kotaların tamamen kalmasını veya daha yüksek sınırlara ulaşmasını talep ediyor. Bunun olacağı tahmin edilmezken, kotaların bir miktar yükseltilebilme seçeneğinin gelmesi, kullanıcıların ümit ettiği seçenekler arasında görülüyor.

AKK aslında ana sunucuya yük bineceği zamanlarda kullanılabilir bir sınırlama olarak görülse de Türkiye’de ki tüm kullanıcıların Ayın 1’inde AKK sınırının sıfırlanmasıyla yüksek hızda internetin insanlara erişim hakkı verilmesi, sunucunun bu yükü kaldırabileceğine işaret eden bir açık olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye de interneti tekelleştirmeye çalışan firmalarca bu yapı, müşterilerin isyanı ve gerekli kurumlara yaptıkları şikayetlerle yakın zamanda kırılacakmış gibi görünüyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler