Bir Efsane Daha Gömülüyor

Microsoft Office uygulaması karşısında en önemli açık kaynaklı alternatiflerden biri olan OpenOffice uygulaması artık sonlanıyor. OpenOffice proje ekibinde geliştirici kalmamış ve önemli güvenlik açıkları kapatılamıyor.

OpenOffice projesinin gönüllü başkanı Dennis E. Hamilton tarafından gönderilen eposta içinde konudan bahsediliyor ve gönüllü geliştirici bulamadıklarını söylüyor. Kendisi de geliştirici olan Hamilton 1958 yılından beri yazılım geliştiricisi olarak çalışıyor.

Sun Microsystems 1999 yılında StarDivision firmasını satın aldı ve bu firmaya ait olan Star Office uygulamasını aynı yıl kaynak kodlarını yayınladı ve OpenOffice projesini başlattı. Sun firmasında çalışanlarda projeye destek oldular.

Ancak 2011 yılında Sun firması Oracle tarafından satın alındı. Bu satın alma ile birlikte OpenOffice uygulaması LibreOffice olarak geliştirilmeye devam etti. OpenOffice projesi için çalışan ekipte LibreOffice için çalışmaya başladı. OpenOffice kullanıcılarda LibreOffice kullanmaya başladılar.

OpenOffice son güncellemesi 2015 yılına dayanıyor. Hayatına LibreOffice olarak devam eden OpenOffice uygulamasını için yakında bir süre içinde ne olacağı belli olacak.

Popüler Haberler

İlgili Haberler