Artık Dünyanın En Değerli Markası Google

Dünyanın değerli markaları listesinde yıllardır birinciliği kimseye kaptırmayan Apple bu sene tahtını kaybetti. Apple’ın en iddialı rakiplerinden biri olan Google birinciliğe yerleşti.

Bağımsız bir danışmanlık firması olan Brand Finance 2017 yılı Global 500 isimli raporunu paylaştı. Rapora göre Google, geçtiğimiz yıla kıyasla marka değerini yüzde 24 oranında bir artış ile 109,5 milyar dolara yükselterek Apple’ı geçme başarısını elde etti.

Geçtiğimiz yıl Apple yüzde 27 oranında bir azalma ile 107,1 milyar dolara düşüş yaşamıştı. Bu durum Apple’ın “Dünyanın En Değerli Markaları” listesinde ikinci sıraya düşmesine neden oldu. Böylece Apple 6 yıllık birincilik unvanını Google’a bırakmış oldu.

Apple İçin Olumsuz Açıklamalar Yapıldı

Brand Finance‘ın raporunda çarpıcı açıklamalar yer alıyor. En fazla dikkat çeken açıklama ise Apple’ın müşterilerinin iyi niyetini çok fazla sömürmesi yönünde oldu.

Apple Watch gibi yeni ürünler önemli gelir oluşturmakta başarısız oldu ve şirket tüketicilerinin arzuladığı yenilikçi teknolojileri ortaya koyamadı” şeklinde yapılan açıklama ise Apple’a olan güveninin düşmeye başladığı belirtiyor. Tüm bu olumsuzluklara karşı Apple 78,4 milyon dolar gelir elde ederek 17,89 milyar dolar kar oranı ile yeni bir rekor kırmayı başarmıştı.

Önümüzdeki Sene Zirvenin Adayı Amazon

ABD’li e-ticaret şirketi Amazon, geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi listede üçüncülüğü korumaya devam ediyor. Amazon‘un geçen seneye göre %53 oranında artış göstererek marka değerini 106,4 milyar dolara çıkarmış durumda.

18 aylık bir planlama yapan Amazon ABD’de 100 bin kişilik yeni bir istihdam yaratma hedefinde. Bu doğrultuda Amazon’un önümüzdeki sene zirveye aday olması bekleniyor.

 

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler