Apple yine mahkemelik oldu!

iPhone satışlarının kötü gitmesi yüzünden sıkıntılı günler geçirmesinin yanında şirket mahkeme kapılarını aşındırmaktan da geri kalmıyor. Genelde patentlerinin ihlal edildiğini öne sürerek mağdur rolünde gözüken Apple’ın başı bu kez oldukça ciddi şekilde dertte.

Sadece Çin’de değil bu kez Rusya’da da Apple için işler iyi gitmiyor. Dahası Rusya’da mahkemelik olan Apple bu yüzden ciddi bir tazminat dahi ödeyebilir.

Olay aslında birkaç gün önce yaşandı. Alış-veriş yapan bir Rus vatandaşı, girdiği birkaç mağazada Apple’ın son akıllı telefonları iPhone 6s ve iPhone 6s Plus fiyatlarının aynı olduğunu görünce konuyu yargıya taşımaya karar veriyor.

Olaya bu aşamada Rusya da kısa adı FAS olarak bilinen Rusya Anti-Monopoly Service yani Rusya Anti-Tekel Komisyonu devreye giriyor.

Aslında buradaki sorun, Apple’a ait bazı telefon modellerinin fiyatlarının mağazalarda aynı olması. Ne var bunda diyebilirsiniz. Ancak Anti-tekel Komisyonu, bu durumun arkasında Apple’ın bir dayatması olup olmadığını araştıracak. Hatta genel kanı, Apple’ın Rusya’daki büyük mağazalara baskı yaptığı ve fiyatları belirli bir rakamda tutmasını istediği de söyleniyor.

Rus Anti-Tekel Komisyonu araştıracak

iphone-6-review-112-970-80Reuters’in geçtiği haber Maria Kiselyova adlı muhabire dayandırılıyor. Burada önemli bir başka nokta da Rusya’daki Anti-Tekel Komisyonu, tam olarak bir mahkeme kararı olmasa da bu tür konularda ceza kesebilme yetkisine sahip bir kuruluş.

Daha önce benzer birçok dava büyük teknoloji şirketlerinin ciddi paralar ödeyerek mahkum olmasına neden olmuştu. Bu firmaların başında mikroişlemci konusunda ki en büyük oyuncu olan Intel yer alıyor. Bilgisayar üreticilerine kendi işlemlerini kullanmaları için baskı yaptığı, çeşitli rüşvetler verdiği gibi iddialardan dolayı mahkemelik olmuş, bir takım iddialar nedeniyle de ciddi tazminat rakamları ödemişti.

Bir başka dava ise Çin’de meydana gelmişti. O davada da Quallcom, kablosuz internet iletişim konusunda anti-tekel yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla 1 milyar dolardan fazla ceza ödemeye mahküm edilmişti.

Genelde bu tür davalarda şirketlerin Avrupa’da açılan davalarda ciddi tazminatlar ödediğini biliyoruz. Ancak son dönemlerde ise, Rusya ve Çin gibi ülkelerde anti-tekel yasalarını ihlal etmekle suçlanan birçok firma bulunuyor.

Apple, benzer konular nedeniyle daha önce de 400 milyon dolar para cezası ödemek durumda kalmış, beraberinde şirket ciddi itibar kaybına uğramıştı.

Popüler Haberler

İlgili Haberler