Apple Akıllı Telefon Pazarına Ağırlığını Koyuyor

Akıllı telefon konusunda çoğu kişinin aklına ilk gelen modellerden biri iPhone oluyor. Apple, iPhone ile elde ettiği kar oranıyla mobil cihaz sektörüne ağırlığını koymayı başarıyor.

Geçtiğimiz hafta Apple’ın 2016 son çeyrek raporları açıklanmıştı ve şirketin en çok satan ürünü tıpkı önceki yıllardaki gibi iPhone olmuştu. Üstelik 2016’nın son çeyreğinde iPhone kendini rekorunu egale etme başarısını da göstermişti. Apple’ın akıllı telefon pazarındaki kar oranının %92’sini elinde bulundururken bu pazardaki satış oranı ise %18 olarak kaydediliyor.

Apple akıllı telefon pazarında böylesine bir ivme kazanmışken diğer şirketlerin durumu doğal olarak merak ediliyor. Samsung %9’luk kar oranı ile Apple’ın ardında yer alıyor. Sony ve BlackBerry ise yaklaşık %1 oranında kar payına sahip. LG ve Microsoft gibi şirketler ise akıllı telefon pazarında kar edemedikleri için listede yer alamıyorlar.

Elde Edilen Karda Samsung’un Payı Var

Apple’ın bu denli kar etmesinde Samsung’un da payı olduğunu hatırlatalım. Şirket Galaxy Note 7 pil sorunu yüzünden büyük problemler atlattı. Böylece Samsung akıllı telefon pazarında ciddi bir oranda düşüş yaşadı. Şimdi ise Apple’ın küçük çapta bir duraksama dönemine gireceği düşünülüyor. iPhone 8’in piyasaya sürülmesiyle birlikte ise yeniden yükseliş görülecek.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler