Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a iki yeni özellik geldi

SMS servislerinin pabucunu dama atan uygulama olarak tarihe geçen WhatsApp için iki yeni özellik geliyor.

Uygulamanın Facebook tarafından satın alınmasının ardından hızlı bir şekilde yenilikleri bünyesine ekleyen WhatsApp, gün geçtikçe yetenekleri artmaya devam ediyor.

Uygulama, akıllı telefon üzerinden anlık mesajlaşma hizmeti sunarak hizmet vermeye başlamıştı. Çok cüzi de olsa ücretli olan uygulama daha sonra tamamen ücretsiz hale geldi.

Ancak WhatsApp şen büyük sıçramayı Facebook tarafından 2014 yılının Şubat ayında satın alınmasının ardından yaşadı. Facebook bu satın alma için tam 19 milyar dolar ücret ödedi.

Daha sonra WhatsApp hızla kendisine yeni özellikler eklemeye başladı. Bunların başında sesli arama özelliği bulunuyor. Bununla beraber Office ve ZIP dosyalarının uygulama üzerinden gönderimi, uçtan uca şifreleme özelliği gibi özellikler kazandırıldı.

İşte yeni özellikler

Peki, eklenecek özellikler neler bunlara gelin göz atalım.

WhatsApp mühendisleri geniş bant internet hizmetinin yaygınlaşması ve kapasitesinin artmasıyla beraber, uygulamanın sesli arama özelliği üzerinde yeni özellikler kazandırma peşinde.

Buna yönelik olarak artık sesli arama geldiğinde, aramaya cevap verilememesi durumunda ya da arama reddedildiğinde ekranda Geri Ara uyarısı belirecek. Bu yolla hızlı şekilde görüşme yapamadığınız kişiyle iletişim kurma imkanı sağlanmış olacak.

whatsapp-1

Diğer özellik ise daha çarpıcı. Sesli mesaj kaydedebilme özelliği geliyor. Yani birisini aradığınıza (WhatsApp üzerinden) yanıt gelmediği zaman, sesli mesaj kaydedip karşı tarafa not bırakabileceksiniz.

Yakın gelecekte yine yeni özellikler gelecek

Sadece bunlar değil, ilerleyen günlerde bir yeni özellik daha kazandırılması planlanıyor WhatsApp’a. Bu özellik ise iki aşamalı kimlik doğrulaması. Bu özellik hakkında daha sonra size geniş bilgi vereceğiz.

Eğer WhatsApp Beta kullanıcıysanız bu özellikle WhatsApp’ın 2.16.189 sürümüyle beraber otomatik olarak yüklenmiş olmalı. Ancak normal kullanıcılar da bu numaraya sahip apkyı indirip cihazlarında kullanabilirler.

Eğer bu tür konulara meraklı değilseniz ve cihazınızın başına bir şey gelmesinden endişe duyuyorsanız bir süre daha beklemenizi tavsiye ediyoruz.

Son olarak bu gelişmeler öyle gösteriyor ki, ilerleyen günlerde operatörler sadece mobil internet hizmeti sağlayan şirketlere dönüşebilir. Zira telefon görüşmeleri de internet üzerinden yapılacak günler çok uzakta gözükmüyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler