Android Nearby Dönemi Başlıyor

Google tarafından Nearby adı verilen yeni bir özellik Android için getiriliyor. Bu özellik sayesinde Android işletim sisteminin oldukça dikkat çekici bir yeteneğe daha kavuşacağı ifade ediliyor.

Konum Bazlı Bir Servis

Nearby özelliği konum bazlı bir şekilde çalışacak olup Android kullanıcılarının çevredeki uygulamalardan anlık olarak haberdar olmalarını sağlayacak. Çevredeki uygulamalar derken kişinin etrafındaki Android kullanıcılarının kullandıkları uygulamaları değil tabiki de!

Örnek vermek gerekirse Android Nearby özelliğine sahip bir kişi kafe veya sinemaya gittiğinde işletmenin kendine ait bir uygulaması var ise direk olarak Nearby özelliği sayesinde kişiye bilgi verilecek.

Google Android blogunda yer alan ayrıntılarda Nearby özelliğinin GPS ve Bluetooth üzerinden çalışacağı görülüyor. Oldukça sade bir arayüz tasarımına sahip olması beklenilen Nearby’ın çevredeki algıladığı uygulamaları kullanıcıya bildirim olarak göndermesine ve kullanıcının da bildirime tıkladığı anda Google Play Store üzerinde direk olarak ilgili uygulamanın indirme sayfasına yönlendirileceği tahmin ediliyor.

Şuan için geliştirilme sürecinde olduğu tahmin edilen Android Nearby özelliğinin ne zaman kullanıma sunulacağına dair yapılmış bir açıklama bulunmuyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler