Android Kullanıcıları İçin Allahsız Virüs Tehlikesi

Günümüz internet dünyasında birçok zararlı yazılım yer alsa da zaman zaman popüler hale gelen yazılımlar birçok kişiyi negatif olarak etkileyemebilmekte ve birçok konuda mağdur durma düşürebilmektedir. Allahsız Virüs adı verilen yazılım da son zamanların en popüler tehlikeleri arasında yer alıyor. Özellikle Android işletim sistemine sahip cihaz kullanıcılarının risk altında bulunduğu ifade ediliyor.

Zararsız Görünüyor

İlk etapta yazılımın zararsız gibi görünen uygulamalarla birlikte cihazlara giriş yapabildiği ve telefonlara istenmeyen uygulamalar yükleyebildiği, bunun yanı sıra root işlemi de yapabildiği belirtiliyor.

Godless yani dilimize çevrilmiş haliyse Allahsız olarak ortaya çıkarılan bu kötü amaçlı yazılımın Android 5.1 Lollipop kullanıcılarının hedef olarak belirlediği de ortaya çıkan detaylar arasında yer alıyor. Bu cihazların hedef seçilmesindeki en büyük sebebin ise günümüzde mevcut olarak Android kullanıcılarının yüzde 90’ından daha fazlasının 5.1 Lollipop sürümünü kullanmaları olduğu düşünülüyor.

Uygulama ve Oyun İndirirken Dikkat

Yurt dışı teknoloji kaynakları tarafından yapılan değerlendirmelerde Godless adı verilen virüsün Google Play Store bünyesinde yer alan birçok uygulama ve oyunda yer aldığı belirtiliyor. Bu sebepten dolayı uygulama ve oyun indirirken mutlaka kaynağın güvenilir olduğundan emin olunması gerekiyor. Aksi taktirde cihazların kötü amaçlı yazılım olan Godless’ın zararlarından etkilenebileceğinin bilinmesi gerektiği belirtiliyor.

Engelleme Çalışmaları Devam Ediyor

Allahsız isimli kötü amaçlı yazılım ilk etapta Google Play Store üzerinden temizlenmesi amaçlanıyor. Bu amaç doğrultusunda Google güvenlik robotları üzerinde çalışmaların devam ettiği dikkatlerden kaçmıyor. Şu an için yapılan taramalarda yazılım tespit edilemediği de dikkatlerden kaçmayan ayrıntılar arasında bulunuyor.

Güncelleştirmelere Dikkat

Yeni bir uygulama ve oyun yüklemenin yanı sıra telefonlar içerisinde yer alan mevcut uygulamaların güncelleştirme işlemlerinde de yazılım cihazlara bulaşabileceğinin altı çiziliyor. Bu sebepten dolayı da güvenilirliğinden emin olunmayan uygulamaların güncellenmesinin ertelenmesi gerektiği veya emin olunmayan uygulama veya oyunların tamamen cihazlardan silinmesi gerekiyor.

Kısa bir süre içerisinde Google tarafından Godless virüsünün tamamen engellenmesi beklenirken, bunun yanı sıra özel bir yazılımın da kullanıma sunulabileceği düşünülüyor. Henüz konuyla ilgili olarak Google tarafından yapılan bir açıklama bulunmuyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler