Android Ve iOS Kullanım Oranları Açıklandı

Akıllı telefonlarla beraber mobil işletim sistemleri de bir hayli gündeme gelmeye başladı. Akıllı telefonların çalışması için en önemli etkenlerden biri olarak gösterilen işletim sistemleri akıllı telefon tercihlerinde de önem verilen ilk konulardan biri olarak biliniyor. Bu noktada ise dikkat çeken iki ana işletim sistemi mevcut. Bunlardan birisi birçok ünlü marka tarafından tercih edilen mobil işletim sistemi Android bir diğeri ise Apple tarafından geliştirilen mobil işletim sistemi iOS işletim sistemi. Her ne kadar iOS işletim sistemi sadece Apple cihazlarda kullanılsa da aslında Android ile arasında büyük bir yarış olduğunu da söylemek gerek.

Hangi İşletim Sistemi Daha Önde?

Bu bağlamda sürekli tartışmalara neden olan konulardan birisi de hangi işletim sisteminin daha önde olduğu. Google tarafından geliştirilen Android işletim sisteminde de Apple tarafından geliştirilen iOS işletim sisteminde de sürekli yeni sürümlerin piyasaya sürülmesi de bu yarışı aslında biraz daha kızıştırıyor. Tabi her iki mobil işletim sistemi arasındaki farkları öğrenmek ve hangi işletim sisteminin öne geçtiğini bilmek için mutlaka belli başlı kriterleri değerlendirmek gerekiyor. Her ne kadar iOS sadece Apple ürünlerinde kullanılsa da işletim sistemlerinin hangisinin ne kadar kullanıldığının öğrenilmesi bu yarışta bir nevi hangi işletim sisteminin önde olduğunu da ortaya koyuyor.

Kullanım Oranları Belli Oldu

Bu noktada ise yapılan son araştırmalarla beraber her iki işletim sistemi içinde kullanım oranlarının açıklandığını da belirtelim. Son verilere bakacak olursak Android’in son pazar payı oranı %61 olarak belirlendi. Android kullanım oranlarının bu kadar fazla olmasına karşın iOS kullanım oranlarının da son dönemde biraz yükselme göstererek %38 gibi bir rakama ulaştığını da söylemek gerekiyor. Kullanım oranlarındaki bu fark akıllı telefon pazarına da olduğu gibi yansımış. Zira söz konusu kullanım oranlarıyla beraber Android işletim sisteminin birçok marka tarafından da tercih edildiğini de söylemek gerekiyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler