Android Akıllı Telefonlarını Tehdit Eden Yeni Virüs

Akıllı telefon dünyasının en yaygın kullanılan işletim sistemi Android işletim sistemi olarak biliniyor. iOS işletim sisteminin önünde yer alan ve sadece bir marka tarafından tercih edilmeyen akıllı saatler hemen hemen tüm akıllı telefon markaları tarafından da tercih edilen işletim sistemlerinden biri olarak bilinmekte. Bununla beraber işletim sisteminin sürekli yeni sürümlerinin yayınlanıyor olması aslında güvenlik konusunda da Android işletim sisteminin oldukça yüksek güvenlik önlemleri olduğu düşünülüyor. Fakat her ne kadar sürekli sürüm iyileştirmeleri yapılsa da Android Akıllı Telefonlarını için de sürekli yeni virüs tehditleri ile karşı karşıya kalabiliyoruz.

Fidye Virüsü Android Akıllı Telefonlarını Etkiliyor

Android Akıllı Telefonlarını etkileyen virüslerin sonuncularından birisinin ise fidye virüsleri olduğu belirtiliyor. Aslında söz konusu virüsler uzun süredir konuşulan ve uzun süredir bilgisayar kullanıcılarının korkulu rüyası olan virüsler arasında gösterilmekte. Adından da anlaşılacağı gibi söz konusu virüslerde bilgisayara bulaşan bir casus yazılım nedeniyle bilgisayar kilitleniyor ve bilgisayarın yeniden erişime açılması için kullanıcılardan belli bir miktarda ücret istendiği belirtiliyor. Uzun süredir konuşulan casus yazılımlardan biri olan fidye virüsleri için sürekli uzmanların uyarlar yaptıklarını da görüyoruz.

Android

Söz konusu virüs tehditleri için alınacak olan önlemler hala tartışılırken bunun dışında Android Akıllı Telefonlarını içinde benzer bazı virüs tehditleri olduğu ortaya çıktı. Uygulamalar üzerinden bulaştığı belirtilen virüs serisinde de yine bilgisayarlarda yaşanan sorun kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Yeni Önlemler Alınıyor

Cihazın tüm sistemine erişerek telefonunuzun kitlenmesine neden olan virüsler için ise Google’ın işletim sistemini güncellemek için çalışmalar yaptığı ortaya çıktı. Özellikle Nougat işletim sistemi işletim sistemi için yeni güvenlik güncelleştirmeleri yayınlayacağı düşünülen Google’ın söz konusu güvenlik güncelleştirmeleri ile beraber sistemlerini daha da kararlı hale getireceği de belirtiliyor.

Söz konusu güncellemelerden sonra Android Akıllı Telefonlarını tehdit eden virüsler için ne gibi önlemler alınır bilinmez ama Google’ın mobil işletim sistemini güçlendirmek için bu konuda sıkı bir çalışma yaptığı da kesin. Bunun dışında akıllı telefon markalarının da bu tip sorunları çözmek için yeni önlemler aldıkları da konuşuluyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler