Android 7.0 Nougat Kullanımı Artış Göstermedi

Google’ın en çok önem verdiği konulardan birisi Android işletim sistemi. Mobil alanda markanın var olmasını sağlayan işletim sistemi olarak dikkat çeken Android işletim sistemine bu kadar önem verilmesi ile beraber ise Google’ın sürekli olarak yeni güncellemeler yayınlayarak markayı daha çok öne plana çıkardığını söylemek gerekiyor. Yeni sürümler iOS işletim sistemi sürümlerine göre bile daha hızlı bir şekilde yaygınlaştığı için ise geçiş süreçlerinde de sorunlar yaşanıyor. Bu duruma yeni örnek ise Android 7.0 Nougat işletim sistemi oldu. Google tarafından kısa süre önce yayınlanan yeni işletim sisteminin açıklanan kullanım oranlarının bir hayli düşük olduğu da belirtildi.

Android 7.0 Nougat Neredeyse Kullanılmıyor

Yapılan açıklama bakacak olursak yayınlanmasının ardından uzunca bir süre geçmesine rağmen Android 7.0 Nougat kullanım oranı beklentilerin çok aşağısında. Son yapılan kullanım oranı açıklamalarında yer alan verilere göre Android 7.0 Nougat kullanımı sadece %1.2 olarak kalmış durumda. Zaten Google’ın akıllı telefon serilerini ve güncellemeyi erken alan Sony serilerini çıkaracak olursak oran %1’in bile atına düşmekte.

Android 7.0 Nougat

Şimdiye kadar en az kullanılan işletim sisteminin bu kadar az kullanılmasına karşın eski sürümlerde gözde olan seriler ise Android 6 ve Android Lolipop sürümleri. %50’ye yaklaşan bir kullanım sunan iki işletim sisteminin dışında 7.0 Nougat kullanım oranının bu kadar düşük olması ise ilgi çekti.

Android 7.0 Nougat Neden Kullanılmıyor?

Yeni rakamların açıklanmasının hemen ardından ise en çok merak edilen konu Android 7.0 Nougat işletim sisteminin kullanımının neden artış göstermediği oldu. Bu konuda Google tarafından bir açıklama yok fakat tahminlere göre yeni sürümün güncellemesinin bu kadar az kullanılmasının nedeninin hala birçok markanın güncellemeyi kullanıcılara sunmamış olması gösteriliyor.

Samsung gibi dev markaları bile buna dahil edecek olursak yeni sürüm kullanım oranının bu kadar düşük olması oldukça normal gösterilebilir. Tüm bu değerler ile beraber güncellemeler yayınlandıktan sonra kullanım oranının da artması bekleniyor. Fakat şu an için Android 7.0 Nougat serisinin kullanımının dönem beklentilerinden bile aşağı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Popüler Haberler

İlgili Haberler