Alışveriş Sitesi Amazon Hacklendi

İnternet sistemleri hemen her geçen gün biraz daha gelişmeye devam ediyor. Sektörde yaşanan gelişmeler sayesinde artık birçok işlemde internet üzerinden yapılır hale geldi. Hatta öyle ki bu durum e-ticaret adı verilen dev sektöründe ortaya çıkmasına neden oldu. İstediğiniz an istediğiniz yerde alışveriş yapma imkanı sunan e-ticaret sistemlerinin kullanıcılara sunduğu bu ayrıcalıklar ise kısa süre içerisinde dünyanın en çok kullanılan sektörlerinden biri haline gelmesine neden olmaya başladı. Haliyle bu alanda çalışma yapan birçok sitede dünya çapında büyüme göstermeye başladı. Bu noktada sektörde en çok kullanılan sitelerin başında da Amazon geliyor. Sadece belli bir ülkede kullanılmayan bunun yanında neredeyse tüm dünyaya açılan Amazon sitesi şimdilerde ise hack saldırılarıyla uğraşıyor.

80 Bin Kişinin Bilgileri Çalınmış Olabilir

Dünyanın en çok kullanılan alışveriş sitesi Amazon son dönemde hacker gruplarının da hedefinde olan sitelerden biri olarak biliniyor. Bu noktada sürekli saldırı almasına rağmen her hangi bir güvenlik açığı olmadığı için zarar görmediği düşünülen site için şok bir iddia gündeme geldi. İddialara göre gerçek hiç de beklendiği gibi değil. Zira iddialara doğrudan bir hacker tarafından geldi. Daha önce güvenlik açığı bulduğunu belirten ve bu konuda Amazon’u uyaran hacker güvenlik açığı konusunda bir adım atılmayınca siteyi hacklediğini açıkladı. İddialara göre 80 bin kullanıcının bilgileri çalındı.

Sadece Alışveriş Bilgileri Değil

Bununla beraber yine iddialar da yer aldığına göre kullanıcıların sadece site bilgilerinin çalınmadığı da belirtildi. Bunun dışında kullanıcıların adresleri, telefonları, mail adresleri, ödeme bilgileri, IP bilgileri gibi bilgilerinin de çalındığı belirtildi. 80 bin kişinin bilgilerinin çalındığı haberi gündeme bomba gibi düşerken Amazon konu hakkında hiçbir açıklama yapmadı. Dev alışveriş sitesinin konu hakkında bir açıklama yapmaması ise kafaları bir hayli karıştırdı. Zira saldırıyı kabul eden bir açıklama yapılmazken bunun dışında saldırıyı yalanlayan da bir bilgi ya da açıklama yapılmadı. Şimdilerde Amazon sitesinin gerçekten hacklenip hacklenmediği merak konusu olurken Amazon üyelerinin her ihtimale karşı şifrelerini değiştirmeleri istendi.

Popüler Haberler

İlgili Haberler