Akıllı ses asistanı Cortana artık Xbox’da

Microsoft’un akıllı ses asistanı Cortana artık Xbox versiyonunda da kullanılabilecek.

Microsoft, akıllı ses asistanı Cortana’nın daha geniş kitleler tarafından kullanılmasına yönelik çalışmalarına devam ediyor. Microsoft mühendisleri Cortana’yı şimdi oyun konsolu Xbox ta da kullanabilir duruma getirdiler.

Xbox üzerinde yeni bir güncelleme yayınlayan Microsoft, bu sayede konsollarda Cortana’nın kullanılmasını sağlıyor.

Cortana Windows 10 işletim sistemiyle beraber daha fazla hayatımıza girmişti. Anlaşılan o ki, Microsoft birçok alanda göstermediği titizliği, ilgi ve alakayı Cortana’dan esirgemiyor. Akıllı ses asistanı Cortana sorduğunuz sorulara cevap veriyor.

Cortana Türkiye’de kullanılabilir değil

Cortana için Microsoft mühendisleri özen gösteriyor desek de henüz yeteri kadar yaygınlaştırabilmişler değil. Henüz birçok dilde ve bölgede hizmete sunulamayan Cortana Türkçe ve Türkiye’de de hizmet verebilir durumda değil.

Aynı karşılığı henüz Microsoft kullanıcılardan da görmüş değil. Yani akıllı ses asistanına beklenen ilgi henüz gösterilmiş değil.

Ancak edindiğimiz bilgilere göre, önümüzdeki günlerde daha fazla dilde ve bölgede kullanabilmesi için güncellemeler yapılacağını da belirtelim.

Cortana aslında sadece sorularınıza cevap veren, sizin için bir şeyleri arayıp bulan bir akıllı ses sitemi değil. Bununla beraber sesli komut sistemi sayesinde birçok görevi de yerine getirebiliyor. Örneğin kendisinden bir müzik dosyasını veya bir programı açmasını isteyebilirsiniz. Akıllı ses sistemi bunu sizin için yerine getirecektir.

Aynı şekilde Microsoft Xbox oyun konsolunda da, oyun oynadığınız esnada, arka planda çalan müzikleri değiştirebilme, cihazı kapatabilme gibi özellikleri yerine getirecektir.

maxresdefault

Cortana hakkında bahsedilen konulardan bir diğeri ise, diğer akıllı konsollarda da kullanılabileceği. Açıkçası bu uygulamayı Sony’nin oyun konsolu Playstation 4’te de kullanılabileceği anlamına mı geliyor biz bu ifadeyi pek çözemedik doğrusu. Açıkçası isim verilmeden buna mı gönderme yapılmış, yoksa gelecekte çıkacak olan konsollar mı ifade edilmiş bize biraz enteresan geldi.

Cortana kullanımı beraberinde de kişisel alışkanlıklarınızın depolanacağı anlamına geliyor. Microsoft burada hangi bilgilerin depolanacağı ve süreçleri hakkında bir takım bilgileri soru cevap şeklinde paylaşmış durumda.

Açıkçası Microsoft’un Cortana’yı oyun konsolu Xbox için piyasaya sürmüş olması biraz ilginç geldi. Bunun Microsoft tarafından pekte beklenilen bir hamle olduğunu söylemek oldukça zor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler