Adil Kullanım Kotası sorunu bu şirketle çözülecek mi?

Adil Kullanım Kotası, namı diğer kısa adıyla AKK. İnternet kullanıcılarının büyük baş belası belki de tek sorunu diyebiliriz.

Önce bir cümleyle AKK nedir hemen özetleyelim. Satın alınan internet hizmetinde, veri kullanım miktarınız sınırsız olsa da, hizmeti sağlayan şirketler belirli bir veri miktarını geçtiğinizde hızı düşürerek sistemden daha kısıtlı şekilde yararlanmanızı sağlıyor. İddia da şu, siz sürekli yüksek miktarda veri kullanırsanız, diğer kullanıcılara yeterli kalitede hizmet veremeyiz.

Hizmet veren firmalar birde bu kısıtlamanın başına Adil kelimesini ekleyerek, biraz olsun gelecek tepkileri azaltmak istiyorlardı ama zannettikleri gibi olmadı.

Kullanıcılar tepkili fakat sesi duyan var mı derseniz, defalarca imza toplandı, kampanya düzenlendi ama sürekli kat edilen mesafe bu konuda bir arpa boyunu geçmedi.

Geçtiğimiz yıl Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, 2016 yılı çalışma takvimine AKK ile ilgili çalışmalar ve iyileştirme yapılacağını ima eden ibareler koymuştu.

2016 yılı içerisinde ise konu Meclis gündemine kadar taşındı.

Ortak Altyapı Şirketi sorunu çözer mi?

akkBugün ise, hizmet saylayıcı şirketler bir araya geldi ve ortak bir çalışma düzenlediler. Toplantıya Turkcell, Vodafone, Türksat, genel müdürleri, TELKODER (iletişimciler derneği) Yönetim Kurulu Başkanları katıldı.

Toplantıdan çıkan karar ise, altyapı için ortak bir şirket kurmak. Adı ise Ortak Altyapı Şirketi (OAŞ) olacak. Rekabet Kanunu ve diğer mevzuatlara uygun şekilde kurulacak olan firma ile amaçlanan, alt yapı harcamalarına ayrı ayrı harcanan bütçe yerine ortak yatırım yaparak maliyetleri düşürmek.

Kurulun iddiası şu ki, daha çok yere ve daha fazla veri kapasitesine ulaşılacak, bu durumda da internetin ucuzlayacağı ve/veya kotaların artırılabileceği ifade ediliyor.

Aslında alt yapı konusunda Türk Telekom, birçok yere ulaşmış durumda. Ancak Türk Telekom alt yapını kullanan şirketler bunun için bir bedel ödemek durumunda. Şirketlerin amacı ise bu bedeli ödemeden daha fazla aboneye ulaşmak.

Bu oluşumun içerisindeki şirketlere karşı bir saygısızlık olarak algılanmasın ancak bu projenin hem kısa vadede hem de genel anlamda AKK çözüm olmayacağı çok açık bir şekilde belli oluyor. Bizce AKK’ye çözüm bulmak için değil, şirketler daha fazla kar elde etmek için bir iş birliğine gitmekte.

Popüler Haberler

İlgili Haberler