Adblock’tan Reklam Darbesi

İçerik sağlayanlar için adeta kabus olan reklam engelleme uygulaması olarak bilinen Adblock, kendi reklamlarını gösterme hazırlığı içinde. Yeni uygulama Adblock Plus kendine ait olan reklamlarını, daha gerçekçi reklamları, pazarlama hazırlığı içine girdi.

Bu yeni çalışma ile Adblock’un reklam satmaya hazırlanması aslında yeni haberi beraberinde getirdi. Uygulama 2011 senesinden bu zamanlama kabul edilebilir reklam konsepti üzerine hazırlık yapıyor ve ziyaretçileri rahatsız etmeyen özel reklamlar için hazırlık yapıyor. Gerçekleştirdiği hazırlıkları bitiren ünlü şirket, Adblock Plus için yeni reklamlar üretecek ayrıca filtresinden geçirmiş olduğu reklamları, kullanıcıların internet deneyimini bozmadan özenle yayınlayacak. Kabul edilebilir ve onaylanan reklam tanıtımı için ise onlarca farklı kriter hazırlanmış bile. Mesela; bir reklam okunma hedefli bir yazın tam ortasına konuluyorsa, Adblock bunları engelleme hazırlığı içinde olcak. Yalnız reklam asıl içeriği engellemekle kalmıyor, rahatsız edici içerik engelliyor, boyut olarak göze hoş gelmekte ise görüntülenebilecek.

Bundan sonraki günlerde reklam alanlar, Adblock’a özel reklam kodlarını sitelerine entegre etme hakkına sahip olacaklar. Adblock tarafından sağlanan reklamlardan elde edilen tüm ticari gelirlerin ise yüzde 80’lik bölümü ise yayıncılara gidecek, yüzde 6’lık kısmını Adblock kasasına koyarken, geri kalan gelir ise üçüncü parti dağıtımcılara gideceği vurgulanıyor. Her ne kadar Adblock nedeniyle gelirleri bir hayli azalan yayıncılar, yeni bir gelir kapısı kazanmış olsalar bile, Adblock‘un reklam engelleme çalışmasından reklam yayınlayarak para kazanması kızgınlık yaratan bir durum olarak görülüyor. Yeni uygulama ile Adblock bu işi ne kadar devam ettirebilecek.

Popüler Haberler

İlgili Haberler