Acer Siber Saldırıya Uğradı

Dünyada ve ülkemizde de en çok tercih edilen bilgisayar markalarından biri olan Acer, geçtiğimiz hafta tarihinin en zor günlerden biri geçirdi. Zira teknoloji devi bu zaman kadar sistemlerine yapılan en büyük hacker saldırısı ile karşı karşıya kaldı. Bizzat kendilerine ait olan resmi alışveriş sitelerinde büyük bir güvenil açığı olduğu tespit edilen Acer’ın Amerika Birleşik Devletleri üzerinde satış yapmak için kullandığı site siber saldırıya uğradı. Gerçekleşen saldırı için hacker grubu güvenlik açığından yararlanırken söz konusu saldırının sonuçları da oldukça büyük oldu. Zira verilen bilgilere göre site üzerinden alışveriş yapan kullanıcıların tüm bilgileri çalındı.

Saldırı Yeni Fark Edildi

Acer tarafından yapılan açıklama ise durumun ciddiyetini ortaya çıkartıyor. Zira saldırının şekli bir hayli profesyonel. Acer tarafından yapılan açıklamaya göre firmanın internet sitesi tam 1 yıl önce hacklendi. Güvenlik açığı kullanılarak yapılan saldırı sonrasında Acer yapılan saldırıyı fark etmedi. 1 yıl boyunca da yeni alışveriş yapan kullanıcılarda dahil olmak üzere birçok kullanıcının bilgileri çalındı. Sistemden bilgi akışı devam ederken Acer bir süre sonra (tabi bu süre 1 yıl ) durumu fark etti. Durumun fark edilmesinin ardından güvenlik açığı hemen kapatıldı. Fakat güvenlik açığı kapatılmasına karşın bu süre boyunca sitede kullanılan tüm bilgilerin çalındığı belirlendi.

Ödeme Bilgileri De Çalınan Bilgiler Arasında Yer Aldı

Edinilen bir diğer bilgi ise çalınan bilgilerin içeriği konusunda. Acer bu konuda her hangi bir açıklama yapmasa da iddialara göre sadece kullanıcıların ya da ürünlerin bilgileri çalınmadı. Bununla beraber kullanıcıların ödeme için kullandıkların sistemlerin de bilgileri çalındı. Binlerce kişinin kredi kartı bilgilerinin çalındığı iddia edildi. Oldukça güvenilir kaynaklar tarafından gelen bilgilere göre kullanıcıların ödeme bilgilerinin nasıl, nerede kullanıldığı ise bilinmiyor. Acer ise bu konuda kullanıcıların önlem almaları için 1 yıl içerisinde alışveriş yapan tüm kullanıcılara mail yolu ile ulaşarak ödeme bilgilerinin çalındığını belirtti. Saldırıyı yapan hacker hakkında ise henüz bir bilgiye ulaşılamadı. Bu konuda çalışmaların ise devam ettiği belirtildi. Sonucun nasıl olacağı ise merak konusu.

Popüler Haberler

İlgili Haberler