900 Milyon Android Cihazı Risk Altında

Mobil cihazların günlük yaşamın vazgeçilmezleri arasına girmeye başlamasıyla birlikte kötü amaçlı yazılımların da son zamanlarda mobil cihazları hedefine aldığı görülüyor. Mobil cihazları hedefleyen kötü amaçlı yazılımlar çoğu zaman büyük veri hırsızlıklarının yaşanmasına sebep olabiliyor. Bu sebepten dolayı mobil güvenlik uzmanları tarafından sürekli olarak bu konu üzerinde çalışmalar yapılırken kullanıcılara da uyarılar yapılıyor.

Check Point Açıkladı; 900 Milyon Cihaz Tehlikede

Meydana gelen son gelişmelerle birlikte Check Point tarafından dikkat çekici bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklama kapsamında Qualcomm yonga setlerini bünyesinde bulunduran ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda 4 farklı açığın ortaya çıkarıldığı ve bu açıklar sebebiyle şuan için 900 milyon Android akıllı telefonun risk altında bulunduğu ifade edildi.

4 farklı açık aracılığıyla kötü amaçlı kişiler risk altında bulunan akıllı telefonların başlangıç ayarlarına, kişisel verilerine ve kamera gibi donanım bileşenlerine erişim sağlayabiliyor. Peki kişiler bu erişim haklarına nasıl sahip oluyor? Bu amaç için özel olarak hazırlanan uygulamaların Google Play Store üzerinde yer aldığı ve uygulamaların indirilmesiyle birlikte kötü amaçlı kişilere direk olarak yetki verildiğinin altı çiziliyor. Bu sebepten dolayı güvenilirliğinden emin olunmayan uygulamaların indirilmemesi konusunda sürekli olarak uyarılarda bulunuluyor.

Hangi Akıllı Telefon Modelleri Risk Altında?

Google Nexus 5X, Nexus 6, Nexus 6P, Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge gibi oldukça yüksek satış rakamlarına sahip akıllı telefon modellerinin risk altında bulunması tehlikenin ne derece büyük olduğunu çok açık ve net bir şekilde gözler önüne seriyor.

Qualcomm yonga setine ve Android işletim sistemine sahip olan tüm akıllı telefon modellerinin risk altında olduğunun kesinlikle unutulmaması gerekiyor. Tüm bunların yanı sıra güvenlik konusunda sahip olduğu yetkinliklerle ön plana çıkmaya çalışan BlackBerry DTEK50 modelinin de listenin içerisinde yer alıyor olması büyük bir şaşkınlık yarattı.

Güvenlik Yamalarının Dağıtılması Bekleniyor

Yaşanan güvenlik açıklarından dolayı istenmeyen durumların ortaya çıkmaması için üretici firmalar tarafından güvenlik yamalarının güncelleme yoluyla dağıtılmaya başlandığı ve ilerleyen günlerde de bu güncellemelerin devam edeceği belirtiliyor.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler