Teknoloji Cihazlarından Alınan TRT Bandrolünde Önemli Gelişme

Akıllı telefon ve benzeri cihazlar ülkemize geldikleri fiyatların oldukça üstünde satıldığını biliyoruz. Bazı telefonlar bu kar oranından bir nebze daha da az etkilense, yine de oldukça büyük vergilere tabi tutuluyor. Geçtiğimiz günlerde 10 TL’ye Freedom 251 telefonu hakkında sizleri bilgilendirmiştik. Bu cihazın ülkemize gelmesi ve vergilere tabi tutulması ile beraber ÖTV olarak 160 TL vergi miktarı ödeyeceğimizi söylemiştik. Ancak artık bu miktar tam olarak doğru değil! Çünkü yeni yasa ile daha fazla veri vereceğiz!

TRT Bandrolü Nedir? Nelere uygulanır?

Bu uygulama, telefonlar için geçerli olan bir vergi sistemiydi! ( Artık daha kapsamlı ) Bazı telefonların, muadili olan cihazlara göre daha uygun olmasının ana sebebi olan TRT Bandrolünün bulunmaması etkeni; bazı firmalarca satış politikası olarak kullanılıyordu.

TRT bandrolü, cihaz içerisinde bulunan Radyo veya TV alıcısı bulunduğunda alınan bir vergi olarak karşılanıyor. Bu verginin oranı ise %6 oranında idi! ( Artık yeni kanuna göre bu oran değişmiştir!) Bu vergi, tabletler ve bilgisayarlar için geçerli değildi. Ta ki bugüne kadar!

Her telefon TRT Bandrolü alacak!

Bazı uygun telefonlar, radyo alıcısı bulunmadığı için vergiden muaf oluyorlardı. Ancak bakanlar kurulunca alınan yeni karar ile artık her cihaz belirli bir vergi ödemek zorunda! Radyo alıcısı bulunmayan ve bunu internet üzerinden erişebilen kullanıcılar %6 oranında TRT bandrolü vergisi verecek. Ayrıca Radyo alıcısı olan cihazlar için ise bu oran %7 alınacak şekilde güncellendi!

Ekran Resmi 2016-06-28 14_28_16

Bilgisayarlar ve Tabletlerde TRT bandrolü alacak!

Normal şartlarda bilgisayarlar ve tabletler için TRT bandrolü alınmıyordu. Ancak alınan yeni karar ile bu cihazlardan da vergi alınacak! Bakanlar kurulunca alınan karar ile radyo alıcısı bulunan cihazlarda %3 oranında vergi alınacak. Radyo alıcısı bulunmayan cihazlarda ise bu oran %2 olarak görünüyor.

Teknolojinin ülkemizde geri kaldığı bu noktada, her seferinde vergilerin bu şekilde artması, biz kullanıcılar için oldukça rahatsız edici ve maddi anlamda zorlayıcı karşılanıyor. Paypal kapanması, Youtube vergi gelecek olması ve şimdide Teknoloji ürünlerine getirilen yeni vergiler kullanıcılar tarafından rahatsız edici olarak karşılanıyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler