Snapdragon 653 Baştan Aşağı Yenilendi

Dünya genelinde sık takip edilen işlemci sahası için Mobil işlemciler denildiğinde akla ilk düşen isimlerden biri de Qualcomm. Günden güne kendini geliştirmeye devam ediyor.

Bu şirketin orta segment akıllı telefonlarda yer alan Snapdragon 652 modelinin yerine gelen Snapdragon 653 pek yakında resmi olarak piyasaya çıkacağı konuşuluyor.

Konu ile ilgili gelen bilgiler Snapdragon 653 işlemcisinin ayrıntılarını ortaya koymakta. Tabi Qualcomm’un Cortex-A73 tasarımını kullanan ilk işlemcisi olacak olan Snapdragon 653, yerine geleceği modeli gibi orta segmentte makul performans ve verimli güç tüketimi ile adından söz ettireceğe benziyor.

Tıpkı Snapdragon 652 modelinde olduğu gibi 28nm ile üretilecek işlemci, bu sebeple saat hızı tarafında büyük fark ortaya koyamayacak.

Cortex-A73 ile birlikte Cortex-A53 çekirdeklerinin de bulunacağı belirtilen bu işlemcinin sırasıyla 4 çekirdeği ile 2.0 GHz diğer 4 çekirdeği ise 1.4 GHz saat hızında görev yapacak.

550 MHz saat hızına haiz olacağı belirrilen Adreno 515 grafik biriminin eşlik ettiği işlemcide LTE Cat 9 modem yer alıyor.

24 MP’e kadar kamera desteği yer aldığı bildirilen bu işlemci, dahili olan 802.11ac Wi-Fi ile Bluetooth 4.1 desteği ile çıkacak.

Tabi en çok merak edilen şarj alanında ise Quick Charge 4.0 olabilme ihtimali olduğu gibi, bir önceki aşaması olan Quick Charge 3.0’ı da izleyebiliriz.

Popüler Haberler

İlgili Haberler