Samsung’un Amoled Pazar Payı, Tarihin En Düşük Seviyesine Geriledi

Samsung, bir zamanlar Amoled ekran pazarının neredeyse yüzde 90’dan fazlasını elinde bulunduruyordu. Ancak son dönemde pazar payı tarihin en düşük seviyelerine geriledi.

Vakti zamanında sadece amiral gemisi telefonlarda gördüğümüz Amoled paneller, artık birçok akıllı telefon modelinde standart olarak yer almaya başladı.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, uzun bir süredir AMOLED ekran üretiminde liderliği elinde tutuyordu. Daha önceden neredeyse tekel haline gelen şirketin, yüzde 90’dan fazla pazar payına sahip olduğu tahmin ediliyor.

Bugünkü Amoled ekran üretimi pazarına baktığımızda, zirvede yine Samsung’un olduğunu ancak payının yüzde 69.5’e gerilediğini görüyoruz.

Samsung dışında Amoled panel üretimi yapan Çinli; BOE, Visionox, TCL China Star Optoelectronics ve Tianma Microelectronics şirketleri pazardaki paylarını arttırmaya başladılar. Özellikle Çinli akıllı telefon üreticileri; Xiaomi, Oppo, Vivo, realme, iQOO ve diğer şirketlere daha fazla Amoled panel satmaya başladılar.

Çin’deki üreticiler arasındaki lider, 14.28 milyon panel teslim etmeyi başaran BOE olurken, Visionox ise 9.8 milyon adet sevkiyatla ikinci oluyor.

Diğer Haberimiz: Samsung Galaxy S21 FE Modelinin 3D Render Görüntüleri Paylaşıldı

Popüler Haberler

İlgili Haberler