Samsung Galaxy S8’in Yeni İşlemcisi Exynos 9 Detaylandı

Geçtiğimiz günlerde Samsung’un Galaxy S8’de yeni nesil Exynos 9 işlemcilere yer vereceği bir görsel ile duyurulmuştu. Normal şartlarda Galaxy S8’in Qualcomm Snapdragon 835 işlemci ile birlikte geleceği biliniyordu fakat Qualcomm işlemciler sadece birkaç ülkede kullanılabiliyor. Samsung ise yeni amiral gemisi ile çok geniş bir alana hitap etmek istediği için Türkiye de dahil olmak üzere çok geniş bir coğrafyada Galaxy S8 gücünü Exynos 9 işlemciden alacak. Samsung, Exynos 9 işlemcilerin kullanılacağını duyururken herhangi bir detay paylaşmaktan kaçınmıştı. Şimdi ise yeni nesil Exynos 9 işlemci hakkında detaylar gelmeye başladı. Samsung tarafından yapılan açıklamaya göre Galaxy S8 ve Galaxy S8+’da kullanılacak olan Exynos 9 işlemcinin seri üretim aşamasında.

Exynos 8895 kod adını alan yeni nesil işlemci 10 nanometre mimarisiyle geliştirildi. Dört özel işlemci çekirdeği olan işlemcinin diğer dört çekirdeği ise Cortex A53 olarak karşımıza çıkıyor. Cortex A53’ün en yüksek frekansta çalışacağı böylelikle yeni nesil işlemcinin Snapdragon 821 gibi işlemcilere göre yüzde 27 daha yüksek performans sunacağı belirtiliyor.

Exynos 9 Kaliteli Bir İnternet Deneyimi Yaşatacak

Exynos 9 kullanılan Mali-G71 grafik işlemcisi sayesinde WQUXGA (3840 x 2400) ve 4K UHD (4096 x 2160) çözünürlüklü ekranlara kadar destek verebiliyor. Ön ve arka kamarada çift kamera kullanıma olanak sağlayan yeni nesil işlemci 4K çözünürlüğünde 120 FPS video kaydı yapılmasına da imkan veriyor. Exynos 8895 kullanıcılarına son derece başarılı bir internet deneyimi yaşatmayı vaat ediyor. Yeni nesil modemi ile işlemci saniyede 1 gigabayt veri indirmeyi başarırken yükleme hızı ise 150 megabite kadar ulaşabiliyor.

 

 

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler