Microsoft Lumia’nın İpini Tamamen Çekti

Yazılım dünyasının atası olarak bilinen Microsoft‘un dünyada telefon sektöründe dönemin söz sahibi olmuş Nokia‘yı satın almasının sonrasında meydana çıkan Lumia markası, Windows Phone işletim sistemi bulunduran telefonların piyasaya sürülmesi için yer alıyordu. Devamlı olarak düşüşe geçen satışlardan dolayı Microsoft’un Lumia markasını sonlandıracağı iddia edilirken, bir şirket çalışanı da bu konu ile ilgili netlik kazandıran açıklama yaptı.

Yazılım firması Microsoft, Lumia markasının devamı için elinden geldiğinden çok daha fazlasını gerçekleştirdi. Gelişmiş megapiksellik kameralar, dayanıklı telefonlar gibi farklı ekstrem özelliklerle markasını pazarlama gayreti içinde olan firma, Android ve iOS karşısında Windows Phone ile dayanıklı bir duruş gösteremedi. Hayal kırıklığı yaşayan şirket, Lumia markasının dışında Surface Phone projesini hayata geçirmeye hazırlanırken, Microsoft çalışanlarından bir mühendisi ise Winbeta adlı internet sayfasına benzer eğilimde açıklamalar yaparak yeni bilgiler verdi.

Microsoft yıl bitiminde Lumia satışlarını sonlandıracağı telefonları piyasadan toplama haricinde, tahmin edilmeyen indirimler gerçekleştirerek, stokları eritme çabası içinde olacak. Sonrasında uzun zamandır beklendiği şekilde Surface Phone serisini piyasaya çıkarak. Aslında buna dair açıklamalar gün yüzüne çıkma eğilimi göstermişti. Microsoft önce resmi sayfasından Lumia’ya yönelik tüm bağlantıları silmişti. Lumia yerine ise Windows Phone temalı tanıtımlar yapma eğilimi göstermişti.

Microsoft’un Lumia markasını kaldırma hamlesinin sonrasında Microsoft’un yeni telefon serisini de duyurması tahmin ediliyor. Önümüzdeki Aralık 2016 ve sonrasında Lumia’ların piyasadan adeta silineceği tahmin edilirse, 2017’nin hemen girişinde Surface Phone serisinin duyurulabileceği tahmin edilebilir.

Popüler Haberler

İlgili Haberler