Huawei’nin İşletim Sistemi HarmonyOS, 2 Ayda 50 Milyon Kullanıcı Sayısına Ulaştı

Çinli teknoloji devi Huawei tarafından geliştirilen yeni işletim sistemi HarmonyOS, tanıtıldığı iki ay öncesinden bugüne kadar 50 milyon kullanıcı sayısına ulaşmayı başardı. Yıl sonu hedefi ise 300 milyon kullanıcı.

HarmonyOS 2.0, resmi olarak 2 Haziranda piyasaya sürüldü. Açık kaynak kodlu işletim sistemi, sadece akıllı telefonlar için değil, tüm elektronik cihazlarda (tablet, tv, akıllı saat vb) kullanılmak üzere tasarlandı ve geliştirildi.

HarmonyOS 2.0 yüklü cihazlarda kullanıcı sayısı son bir ayda ikiye katlandı. Yeni işletim sisteminin ikinci versiyonu, iki ay gibi bir sürede 50 milyondan fazla cihaza kuruldu. Huawei, yıl sonuna kadar HarmonyOS 2.0 işletim sisteminin, 300 milyondan fazla cihaza yüklenmesini bekliyor.

HarmonyOS işletim sistemine yükseltilebilecek yirmiden fazla Huawei cep telefonu modeli var. Ayrıca Huawei tarafından kurulan 300’den fazla ortaklık ile bazı ev aletleri ve teknoloji üreticileri bu sisteme dahil edildi. Çin’deki büyük markaların 2021 sonuna kadar HarmonyOS’a katılacağı tahmin ediliyor.

Huawei yakın zaman önce tanıttığı P50 serisi akıllı telefonlarını, ilk defa Android veya Google hizmeti olmadan, sadece HarmonyOS yüklü olarak satışa çıkarmıştı.

Bu gelişmelerle beraber, HarmonyOS işletim sisteminin yakın zaman içinde Android ve IOS ile rekabet edebilecek seviyeye ulaşıp ulaşmayacağını göreceğiz.

Popüler Haberler

İlgili Haberler