HTC Artık Giriş Seviyesi Telefon Pazarında Yer Almayacak

HTC, 2016’nın son çeyreğinde eskisine göre az da olsa bir düşüş yaşamıştı. Şirket kar elde edebilmek için son dönemlerde sürekli yeni hamlelerde bulunuyor. HTC’nin bu yönde operasyonel harcamalarında kesintilere gittiği zaten biliniyordu. Şirketin piyasaya daha az akıllı telefon süreceğine dair haberler gelmiş olsa da bu kararın hangi modelleri kapsadığı belli değildi. Ortaya çıkan son haberler ise HTC’nin giriş seviyesi telefon pazarından çekileceğini gösteriyor.

Öncelikle yanlış bir algıyı düzeltelim; akıllı telefonlarda en koyu rekabet üst segmentler yerine giriş ve orta segmentlerde yaşanıyor. Günümüzde uygun fiyatlı akıllı telefonlar kullanıcılar tarafından daha fazla tercih ediliyor hal böyle olunca da sektörün giriş ve orta seviyelerinde çok büyük bir rekabet ile karşılaşıyoruz.

HTC Daha Az Akıllı Telefon Üretecek

HTC Chia-Lin Chang beklenen açıklamayı yaparak giriş seviyesi telefonlardaki büyük rekabetin de etkisiyle bu segmentteki cihazlardan yüksek kar elde edilemediğini belirtti. Bu durumun büyük bir sorun teşkil etmesiyle birlikte şirketin mevcut şartlarda gelir kaybı yaşadığı ifade edildi. Giriş seviyesindeki akıllı telefonlara çok büyük bir ilgi olmasına rağmen bu pazarda Çinli firmalar oldukça ön plana çıkıyor. Bu durumda HTC bu alanda kendisine sağlam bir yer edinmeyi başaramıyor. Pazarlama ve üretim bütçesinde sıkıntılar yaşayan şirket mevcut kısıtlı bütçesini daha fazla kar edebileceği projelerde kullanma hedefinde. HTC artık tüm çalışmalarını orta ve üst seviye cihazlara endeksleyecek ve piyasaya daha az akıllı telefon çıkaracak.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler