BlackBerry’de Gidişat Oldukça Kötü

Teknoloji dünyasında son zamanlarda BlackBerry‘nin yeniden sahalara eskisi gibi döneceğine dair haberler yer alsa da bu haberlerden kısa bir süre önce şirketin olumsuz gidişatından bahsediliyordu. BlackBerry‘de yolun sonuna gelindiğine dair haberler çıkmıştı çünkü şirketin satış oranı yüzde 0,1 dolaylarına ancak yaklaşabiliyordu. Bu oran BlackBerry‘de olumsuz gidişatın kaçınılmaz olduğunu gösterirken son gelen haberlere göre şirketin pazar payı yüzde 0,0 dolaylarına düşmüş durumda.

Gartner tarafından yayınlanan rapora göre 2016’nın son çeyreğinde gerçekleşen telefon satışı 431 milyon olarak belirtiliyor. BlackBerry telefonların ise bu sayı içerisindeki yeri yalnızca 207.900 olarak kaydediliyor. Böylece şirketin pazar payı yüzde 0,0’ın bile altında seyrediyor. BlackBerry için son çeyrekte açıklanan net pazar payı 0,0482 olarak ifade ediliyor.

Aslında BlackBerry‘nin yolun sonuna gelişi uzun yıllar öncesine dayanıyor. Şirket 2007 yılından beri sürekli düşüş yaşıyor, bu durumda o sene iPhone‘un da piyasaya sürülmüş olduğunu hatırlatalım. Şirket BB10 işletim sistemini piyasaya sürememeye başladı hatta bunun da ötesinde uzun yıllardır kendi telefonunu bile geliştiremez hale geldi.

Çinli Şirket İle Anlaşma Sağlanmıştı

Son çare olarak Çinli TCL şirketi ile anlaşma masasına oturan BlackBerry, şirketin kendi isimlerini kullanarak Android‘li cihazlar üretmesini kabul etmiş oldu. Mobil cihaz sektöründe bir zamanlar önemli başarılara imza atmış şirketin şimdi ise eski günlerinden oldukça uzakta. Önümüzdeki yıllarda yaşanacak gelişmeler ise henüz tahmin edilemiyor.

 

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler