BlackBerry, Nokia’ya Patent Davası Açtı

Nokia, 2016’nın sonlarına doğru patentlerinin ihlal ettiğini öne sürerek Apple’dan davacı olmuştu. Açılan davada Apple’ın, Nokia’ya ait 32 adet patenti ihlal ettiği ifade edilmiş ve bu patentlerin kullanıcı arayüzü, ekran, anten ve çipset gibi alanları kapsadığı belirtilmişti. Bu haber henüz gündemden yeni düşmüşken bu sefer Nokia’ya açılan bir patent davası gündeme geldi.

Nokia Daha Önce Satın Almak İstemişti

Pazar payının yüzde sıfır oranına düşmesi ve Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtacağı Mercury isimli yeni telefonuyla son zamanlarda sık sık haber konusu olan BlackBerry, Nokia’ya patent ihlalini öne sürerek dava açtı. BlackBerry açtığı davada Nokia’nın, Flexi Multiradio baz istasyonları, radyo ağ kontrol cihazları ve Liquid Radio yazılımına ait patentlerin izinsiz kullanıldığını belirterek davacı oldu. BlackBerry sahip oldukları toplam 11 patentin Nokia tarafından izinsiz kullanıldığının altını çiziyor. Ayrıca Nokia, uzun yıllar önce Liquid Radio’ya ait yazılımları satın almak için Nortel ile anlaşma masasına otursa da şirketin geçirdiği iflas sürecinden ötürü bu anlaşma gerçekleşmemişti. BlackBerry ise 2011 yılında 4,5 milyar dolar ödeyerek Liquid Radio yazılımının patentlerini satın almıştı.

14 Şubat’ta açılan dava hakkında henüz taraflardan resmi bir açıkla yapılmadı. Şu an iki şirketin gündeminde de Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtmayı bekledikleri telefonların heyecanı var.

 

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler