Apple’ın Hindistan tesisindeki sorunlar devam ediyor

Apple, bir üreticiyi, bildirilen iş gücü ihlalleri üzerine bir kez daha gözaltına aldı. Şirketin yaptığı açıklamada, yüklenicinin Hindistan’daki Narasapura sanayi bölgesindeki fabrikasında ödeme sorunlarını keşfettikten sonra Wistron için yeni sözleşmeleri durdurduğunu söyledi. 12 Aralık’ta iPhone fabrikasında işçilerin ödenmemiş ücretlerden, uzun çalışma saatlerinden ve kötü koşullardan şikayet etmelerinin ardından isyan çıktı.

Bir ön Apple araştırması, Wistron’un “uygun çalışma saati yönetimi süreçlerini” uygulamadığını ve bunun da bazı işçiler için Ekim ve Kasım ayları arasında kesintiye uğramasına neden olduğunu buldu.

Wistron şikayetleri ele aldığını söyledi. Süreçlerini güçlendirmenin yanı sıra, şirketin Hindistan’daki işlerini denetleyen bir yöneticiyi çekiyor ve işçilerin yardım almasını sağlamak için yardım programları ve yardım hatları oluşturuyor. Apple, hem kendi personelinin hem de dış denetçilerin Wistron’un çalışmalarını izleyeceğini de sözlerine ekledi.

Geçmişteki işçilik sorunlarında olduğu gibi, Apple’ın tedarikçilerindeki çalışma koşulları üzerinde yalnızca sınırlı bir kontrolü vardır. Ancak bu, teknoloji devinin Pegatron’ı ihbar etmesinden yaklaşık bir yıl sonra gerçekleşti ve yıllardır iş ihlallerini gidermeye çalışan bir şirket için iyi bir görünüm değil. Genel koşullar iyileşmiş olsa da, bu sorunlar yakın zamanda ortadan kalkacak gibi görünmüyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler