PlayStation 4 İçin Linux Yayınlandı

Sony tarafından geliştirilen yeni nesil oyun konsolu PlayStation 4, son dönemin en başarılı oyun konsollarından biri olmayı başardı. Sunduğu sistemler ve teknik özelliklerle bir hayli başarılı çözümleri kullanıcılarla buluşturan Sony, son dönemde PlayStation 4 ile yakaladığı başarı sayesinde yeni nesil konsollarının yeni sürümlerini de piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Tabi bu süreçte PlayStation 4’ün eski seri oyun konsollarından farklı olarak kırılmadığını da belirtelim. Yani korsan oyun kullanıcıları için de aslında PlayStation 4’ün büyük bir sorun oluşturduğunu ve oyun sektörünü biraz daha canlandırmayı başardığı yorumunu da yapabiliriz. Tabi her ne kadar henüz PlayStation 4 kırılmamış olsa da sistem üzerinde çalışmalarda devam ediyor. Özellikle belli başlı hacker grupları PlayStation 4’ü kırabilmek için epey bir caba sarf ediyor. Nitekim bu çabalar sonunda beli ölçüde de sonuç verdi.

Fedora Sistem Yayınlandı

Bu noktada henüz PlayStation 4’ün sisteminin stabil olarak kırılamadığını belirtelim. Bunun yerine hacker grupları cihazın belli bir bölümünü kırarak Linux tabanlı işletim sistemini çalıştırmayı başardı. Fedora adı verilen işletim sistemini PlayStation 4’e kurmayı başaran FailOverFlow adı verilen hacker grubu dün itibariyle yeni Linux işletim sistemini de yayınladı. Fedora 23 adı ile yayınlanan yeni işletim sistemi sayesinde bir nebze de olsa PlayStation 4 kırılmış oldu.

Steam Artık PlayStation 4 Sistemlerde

Bununla beraber yeni işletim sistemi sayesinde kullanıcılara birçok avantajda sunulmaya başladı. Özellikle artık bu işletim sistemini kurduğunuz zaman PlayStation 4 üzerinde Steam hesabınıza giriş yapabildiğinizi belirtelim. Steam hesabının dışında emulatör yardımıyla oyunlara giriş yapma imkanını da kullanıcılara sunan yeni işletim sistemi beraberinde sorunları da getirmiyor değil. Özellikle oyunlarda ses sorunu internete bağlanmama gibi sorunlar yaşandığını belirtelim. Yani şuan için her ne kadar Fedora kararlı sürümü yayınlanmış olsa da PlayStation 4 üzerinde bu kurulumları yapmanın tavsiye edilmediğini de belirtelim. Haliyle kullanıcılarında PlayStation 4 üzerinde korsan oyun çalıştırmaları için uzunca bir süre daha beklemeleri gerekecek gibi. Zira internet ve ses sorunları cihazda kalıcı sorunlara da neden olabilmekte.

Popüler Haberler

İlgili Haberler