Pentagon’da Pokemon Go yasağı

Pokemon Go, bir taraftan yeni ülkelerde indirime açılırken bir diğer taraftan oyunla ilgili yasak haberleri de gelmeye devam ediyor. Gündemden düşmek istemeyen oyun bu kez Amerika’da hem de Pentagon ‘da yasaklandı.

Nintendo için bir dönüm noktası olan Pokemon Go sayesinde Niantec adlı yapımcıyı da tanımayan kalmadı. Böyle bir iş yaparak açıkçası milyar dolarlar harcasalar dünya bir oyundan bu kadar çok haberdar olmaz, insanlar bir oyun hakkında bu derecede konuşmazdı.

Biz oyun Türkiye’de oynanacak mı resmi olarak, ne zaman gelecek diye haberlerle uğraşaduralım, oyunun resmen oynanabildiği ülkelerden peşi sıra yasak haberleri de geliyor.

Bu sefer ki yasak haberi, Amerika Federal Savunma Bakanlığı, namı diğer Pentagon’dan geldi.

Oyun yasaklanalı bir ayı bulmuş!

pokemon-go-icin-kapsamli-guncelleme-yayinlandi-pokemon-go-nasil-guncellenir-1469952919Aslında baştan belirtelim, yasak yeni değilmiş. Hatta oyunun yasaklanalı neredeyse bir ayı buluyor ancak yasak kamuyla yeni paylaşıldı diyebiliriz. Amerika’da yayın yapan Washington Times’a göre Pentagon Pokemon Go ile ilgili yasağı daha 19 Temmuz tarihinde çalışanlarına duyurdu.

Buna göre bakanlığın sahip olduğu hiçbir arazi içerisinde oyun oynanamayacak. Yani birisi kafasına göre Petagon’a ait bir araziye girip Pokemon yakalamaya çalışamayacak. Sebebi ise, aslında casus olan ve kendisini bu sayede gizleyen kişiler olabileceği için buna karşı baştan önlem alınması söz konusu oldu. Buna benzer bir örneği Endonezya’da yaşamıştık. Bir kişi askeri arazide gözaltına alınmış daha sonra Pokemon Go oynadığı anlaşılmıştı. Ancak Pentagon buna izin vermeyecek.

Bir diğer nedeni ise, oyuna sızabilecek korsanlar, bakanlık personellerinin GPS üzerinden hareketlerini takip ederek, gizli bilgilerin nerede saklandığı gibi bir bilgiye sahip olabilme ihtimaline karşın, bakanlık personelinin tamamının akıllı telefonlarına bırakın oyunu oynamayı, indirmeyi bile yasakladığını belirtelim.

Böylece oyunun yasaklandığı bildirilen yerlere bir yenisini daha eklemiş olduk. Oyun İsrail askeri personeli tarafından oynanması yasaklanmıştı. İran’da ülke sınırları içerisinde yasaklanan oyun hakkında Suudi Arabistan Din Heyeti tarafından, oyunu oynamayın fetvası yayınlanmıştı.

Bütün bunların haricinde bazı yerel yani bölgesel yasaklar da mevcut. Örneğin bazı kampüslerin içerisinde en azından belirli alanlarda, bazı müzelerde oyun oynamak yasak.

Popüler Haberler

İlgili Haberler