Nintendo’ya 2 kötü haber!

Bütün dünyayı etkisi altına alan sanal gerçekçilik oyunu Pokemon Go ile ilgili haberler gelmeye devam ediyor. Dünkü yaptığımız haberde Pokemon Go oyununun 26 ülkede daha resmi olarak indirilebilir duruma geldiğini söylemiştik.

Bugün de aslında gündemimizde 2 farklı Pokemon Go kaynaklı haber var. Ancak bir bu iki haberi tek içerik altında birleştirmeyi daha uygun gördük.

Pokemon yüzünden tutuklandı

Haberimizin ilki, Pokemon Go oynayan bir kişinin tutuklanmasıyla ilgili. Pokemon Go aşkından yollara düşen 27 yaşındaki kahramanımız Pokemon Go oyunu oynarken tutuklanmış.

İngiltere’de yayın yapan The Guardian’ın haberine göre Endonezya’da meydana gelen olayda Pokemon peşinde koşan Fransız asıllı Romain Pierre, fark etmeden askeri bir bölgeye girmiş. Tabi izinsiz giriş yaptığı için kısa sürede fark edilerek tutuklanmış.

Neyse ki, Pierre adlı kişi askere derdini anlatmanın bir yolunu bulmuş ve serbest bırakılmış. Cirebon bölgesinde meydana gelen olayda ilginç notlar da bulunuyor.

Örneğin, geçtiğimiz Perşembe günü yaşanan olayla ilgili basına bilgi veren yerel bölgede sorumlu polis sözcüsü Col Yusri Yunus, kişinin başkent Jakarta’da çalıştığı ve Pokemon Go oyunu için tam 190 km yolculuk yaptığını ifade ediyor.

Açıkçası tutuklanan Romain Pierre adlı kişinin çok şanslı olduğunu söyleyebiliriz.

Hisseler ciddi oranda düştü

pokemon-go-169Diğer haberimiz de, Nintendo yani Pokemon Go oyunun yapımcısıyla ilgili. Oyun nedeniyle finansal olarak parlak günler geçiren Nintendo’da rüzgar tersine dönmüş durumda.

Oyunun çıktığı ilk günlerde Nintendo hisseleri tavan yapmıştı. Sadece ilk iki günde Nintendo’nun şirket değeri 7,2 milyar dolar artarken ve üzerine oynanabilen ülke sayısında da artış olurken hisselerinin ciddi biçimde düştüğü görülüyor.

Geçtiğimiz günlere kadar şirketin bu oyun sayesinde 23 milyar dolarlık bir toplam değer kazanmıştı. Ancak geçtiğimiz seansta şirket hisselerinde yüzde 10’luk düşüş meydana geldi.

Aslında henüz tam olarak oyunun Japonya pazarına açıldığını söyleyemeyiz. Zira dünyanın en büyük oyun pazarlarından birisi olan Japonya’da Nintendo’nun, haliyle Pokemon Go’nun performansı mali açıdan belirleyici olacak.

Diğer bir taraftan Reuters’e konuşan ekonomistler bu düşünün normal olabileceğini de ifade ediyor. Uzmanlara göre bu denli ani bir sıçrama gerçekleştiğinde, kar satışları yüzünden hisselerin değerinin düşmesinin normal olabileceği ifade ediliyor.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler