Nintendo Pokemon Go İle Ciddi Kayıp Yaşıyor!

Son zamanların en çok konuşulan ve oynanan oyunu olan Pokemon Go, çığır açmış ve kullanıcıların ilgisini çekmişti. Beta sürecinde olan bu uygulama, oldukça fazla açığa ve server sorununa sahip olduğunu söylemek gerekiyor. İlk çıktığı günlerde sadece belli bölgelerde hizmet veren Pokemon GO oyunu, hızlı bir server desteği ile çeşitli ülkelere açılarak yaklaşık 30 farklı ülkede resmi olarak sunulmuştu.

Android ve İOS marketlerinde hızlı bir tırmanışa geçen Pokemon GO, Facebook ve buna benzer popüler uygulamaları tahtından ederek 1. Sıraya bile yükselmişti. Bu önemli gelişmeleriyle beraber üretici olan Nintendo firması, borsa üzerinde inanılmaz bir hareketlilikle değerleri 2 katından daha fazla bir seviyeye gelmişti. Ancak bu günlerde büyük bir geri düşüş yaşadığı görünüyor.

Nintendo Neden Kan Kaybediyor?

Öncelikle firma tam anlamıyla kan kaybediyor dememiz pek mümkün değil. Çünkü firma pokemon go uygulamasını beta sürecinde piyasaya sürerek tahmininden daha fazla bir ilgi gördü. 2 gün boyunca firmanın değerleri tam olarak %25 oranında arttı. Bu oran ilerleyen günlerde kendisini ikiye katladı ve bir nebze geçmeyi başardı. Yani yapılan analizlere göre Nintendo firması, beta sürecinde belirli ülkelere özel çıkardığı pokemon go oyunu ile kendi değerini ikiye katlamış oldu.

089950d45e4fa7249034fadf5a8fbf387fa5bee7

Yapılan çalışmalar ve arz talep ilişkileri ile beraber Pokemon go, son dönemde hisselerinin düştüğü görülüyor. Bunun sebebi ise piyasada olması gereken yere dalgalanarak geri dönmesi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak şunu unutmamak gerekiyor ki Nintendo firması, şuan ki bu düşüşleriyle bile Sony markasından daha değerli bir firma olarak hisse senetlerinde görünüyor.

McDonald’s Hisseleri de Çalkalandı!

Oyunun ilk haftalarında yayınlanan bir habere göre Nintendo, pokemon go oyunu için McDonald’s firması ile bir anlaşmaya gitmiş. Burada McDonald’s firması ile yapılan anlaşmada, bu mağazaların Pokestop ve GYM şeklinde kullanılabilmesi ve oyun içerisinde bulunan bazı eşyaların ücret ile direk satın alınabilmesi mümkün olacaktı. Şuan kesin bir bilgi olmasa da böyle bir atılım, Nintendo kazançları için pozitif yönde bir etki bırakacağını söylemeliyiz. Ancak Nintendo hisselerinin düşmesi McDonald’s firmasının da %12 civarında bir değer kaybetmesine sebep olmuş gibi görünüyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler