Gamescom 2016 kapılarını açıyor!

Dünya oyun sektörünün kalbinin atacağı Gamescom 2016 kapılarını çok yakında açıyor. Etkinliklerde Türkiye partner ülkelerden birisi olacak.

Dünyanın en ünlü oyun fuarlarından birisi olan Gamescom 2016 yılı fuarı Almanya’nın Köln kendinde kapılarını açacak. Fuar 17 Ağustos tarihinde başlayacak ve 21 Ağustos tarihine kadar devam edecek.

Fuarın bizim için anlamı biraz daha farklı olacak. Zira Türkiye ilk kez bu tür bir fuarda partner ülke olacak.

Bu konuda en büyük katkı ise kısa adı TOGED olan Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği ve ODTÜ TeknoKent tarafından sağlanıyor.

Rakamlarla Gamescom 2016

gamescom-trukeyBiraz size fuar hakkında rakamlardan bahsedelim. Geçen yıl düzenlenen fuara ilgi oldukça büyüktü. Yaklaşık 345 bin kişinin fuar alanına geldiği belirtiliyor. Bununla beraber fuarı 6 bin gazeteci takip etti. Gazetecilerin dünyanın dört bir köşesinden geldiği de göze çarpıyor.

Katılımcı sayıları da oldukça etkileyici. Yine 2015 yılında Gamescom fuarına 88 değişik ülkeden toplam 700 firma veya kuruluşun katıldığı gözüküyor. Rakamlarla değerlendirildiğinde başka fuarlara nazaran biraz mütevazı kalsa da yılın özellikle bu dönemi için oldukça önemli bir yer taşıyor.

Zira genelde FPS türündeki oyunların çıkış tarihi sonbahar başı ve yılsonuna doğru oluyor. Yine büyük firmalar özellikle yılbaşı alışverişi ve tatilini yani bu süreci değerlendirmek için hazırlıklarını ne ölçüde yaptığı aşağı yukarı bu tarihlerde ortaya koyuyor. Bu yüzden ciddi önem taşıyan bir fuar olduğunu söyleyebiliriz.

Fuarda yine gözler yukarıda bahsettiğimiz üzere FPS türündeki oyunlar başta olmak üzere merakla çıkmasını arzu ettiğimiz birçok oyun hakkında da bilgi alabileceğimiz bir yer olacak. Özellikle Ubisoft, Activision, EA gibi firmalar fuarın revaçta olması beklenen yapımcılar arasında sayabiliriz.WD2_screen_thewrench_e3_160613_230pm_1465823085.0-1024x576

Şahsen Kojima’dan haber bekliyorum!

Benim ise en çok merak ettiğim konu ya da kişi Hideo Kojima. Kendisinden ve projelerinden bir haber alabilecek miyiz göreceğiz. Kojima, dünya oyun endüstrisine film senaristlerinin ağızlarını dahi açık bıraktıran birçok projeye imza atmıştı. Geçtiğimiz günlerde Konami ile yollarını ayıran Kojima kendi oyun geliştirme stüdyosunu kurmuştu. Oyun dünyasına sürrealist bir yaklaşım sergileyen Hideo Kojima’dan iyi haberler bekliyor olacağız.

Popüler Haberler

İlgili Haberler