Game Center Artık iOS İşletim Sisteminde Yok

Uzunca bir süredir yeni işletim sistemleri üzerine çalışma yürüten Apple, geçtiğimiz aylarda iOS için minik sistem güncellemeleri değil yakın zamanda yeni sürüm güncellemesinin yapılacağını duyurmuştu. Yapılan bu duyuruyla beraber Apple’ın nasıl bir işletim sistemi ile gündeme geleceği de merak konusu olmuştu. Zira iddialara göre iOS 10 olarak çıkış yapacak olan yeni sürümün iOS tarihinde en köklü değişim sağlayacak işletim sistemlerinden biri olacağı belirtilmişti. Ortaya atılan tüm bu iddialar ise WWDC 2016 etkinliğiyle beraber aslında doğrulandı. Zira yapılan tanıtımda gerçekten iOS 10 işletim sistemlerinde köklü değişiklikler dikkat çekti. Özellikle tasarım ve tema alanında ciddi değişiklikler getiren yeni versiyonla beraber bazı gereksiz uygulamalarında iOS üzerindeki yaşamına son verildiği açıklandı.

İlk Veda Eden Uygulama Game Center

Bu bağlamda yapılan tanıtımda ilk olarak iOS 10 ile gereksiz görülen uygulamaların kaldırıldığı açıklanmış ve yapılan açıklamada kaldırılan ilk uygulamada Game Center olarak gösterilmişti. iOS 7 sürümüyle beraber gelen Game Center uygulaması özellikle oyun severlerin birbirleriyle iletişime geçebileceği ve güncel oyunları takip edebileceği bir platform olarak düşünülmüştü. Fakat uygulamaların genelde App Store üzerinden indiriliyor olması bunun dışında Gamekit adı verilen yardımcı uygulamaların ortaya çıkması Apple’ın Game Center fikrine pek fazla ilgi gösterilmemesine neden olmuştu. Uygulamanın ziyaret edilme verileri de bir hayli düşük çıkmaya başlamış ve artık iOS işletim sistemlerinde Game Center uygulaması gereksiz uygulamalar rafına kaldırılmıştı. iOS 9.x serisine kadar şansını deneyen uygulama yeni versiyon ile beraber işletim sistemine veda etti.

Başka Uygulamalarda Veda Edecek

Bu bağlamda ilk ayrılık Game Center üzerinden gelirken iOS 10 ile beraber kullanılmayan birçok başka aracında kullanımına artık son verileceği duyuruldu. Fakat bundan sonra henüz hangi uygulamaların kullanımına son verileceği kesin olarak belli değil. Fakat kesin olan bir şey var ki artık Apple, iOS 10 ile beraber uygulamalar konusunda da radikal kararlara imza atacak.

Popüler Haberler

İlgili Haberler