Facebook İle Unity Masaüstü Oyun Sektörüne Giriyor!

Sosyal ağlar arasında en popüler isme sahip olan Facebook, geçtiğimiz yıllarda birçok farklı sektördeki alanlara yönelik yaptığı işler ile kullanıcının ilgisini kendi üzerinde toplamayı başardı. Bundan 2 ile 3 yıl öncesine kadar oldukça sevilen ve popüler olan Facebook platformuna ait oyunlar, çılgınlar gibi oynanıyor ve her geçen gün farklı bir oyun ortaya çıkıyordu.

Sosyal medya anlamında kullanıcıları Facebook sitesi üzerinde tutmaya çalışan bu sistem, oyunlar sayesinde bunu en iyi şekilde başardı. Ancak mobil oyun platformunun hızlı gelişmesi ve Facebook uygulamasının buna uygun olmaması sebebiyle bu alanda popülaritesi önemli bir kayıp uğradı. Bunun beraber Facebook farklı alanlarda işler yapmaya başladığı ile ilgili çeşitli haberler yayılmaya başlandı.

Facebook Masaüstü Oyun Sektörüne Yöneliyor

Facebook son ilginç gelişmesi ise zamanında oyun alanından aldığı başarıyı tekrar canlandırmak adına masaüstü oyun paylaşım platformu yaratmak istemesi olarak görünüyor. Yani Steam ve Origin gibi oyun indirme ve kullanıcılar arasında iletişim kurma, topluluktan yararlanma ve bunun için özel bir piyasa oluşturma gibi bir çalışması bulunuyor. Bunun içini ise önemli bir oyun devi ile birlikte kararlı adımlar attığı görülüyor.

Unity Oyun motoru ile beraber çalışmayı planlayan Facebook, oyun ekosisteminin en önemli ismi olan Steam platformuna rakip olarak çıkaracağı bu platform, ilk başta mobil oyunları kapsayacağı düşünülüyor. Android ve İOS platformları için geçerli olacak bu oyun portalı, Unity oyun motoru sayesinde masaüstü oyunları da kütüphaneye eklemesi düşünülüyor. 31 Ağustosa kadar geliştiricileri bu platforma kabul eden Facebook, alfa versiyonu için test yapmaya bugünden itibaren başladığını duyurdu. Şuan için bu proje kapsamında açıklanan veya ilerleyen süreçlerde gerçekleşecek bir etkinlik bilgisi bulunmuyor.

Facebook son günlerce farklı özellikleri ile gün yüzüne çıkarken, başka projelere yönelik saldırgan bir atılım sergilediği görülüyor. İnstagram için Snapchat uygulamasına benzer bir özelliğin gelmesi; facebook sosyal ağında Periscope benzeri canlı yayın hizmeti ve buna benzer birçok uygulama ile hitap ettiği insan kitlesini arttıran facebook, farklı projelerden esinlenme akımına önümüzdeki günlerde devam edecekmiş gibi görünüyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler