Denuvo hacklendi, kırılmayan oyun kalmayacak!

Oyunların hacklenerek korsanlarının çıkmasını engellemek amacıyla kullanılan güvenlik sistemlerinden Denuvo kırıldı. Böylece 2016 yılında piyasaya sürülen birçok oyunun da benzer şekilde korsanlarının piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Denuvo son yıllarda oyun yapımcılarının gözdesi haline gelmişti. Çünkü kırılması oldukça zor bir güvenlik sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Bu sistem kırılmak için çok uğraşıldıysa da hemen tüm oyunlar için mümkün olmadığı gibi 2016 yılı içerisinde çıkan Denuvo korumalı hemen hiçbir oyun kırılmamıştı.

Denuvo 2015 yılında aslında kırıldı. 3DM sürümü olarak bilinen yazılım FIFA 2015, Dragon Age: Inquisition ve Battlefield: Hardline gibi daha ziyade İngiltere merkezli Electronic Arts oyunları kırılmıştı. Ancak bu kırılma işlemi yaklaşık 6-7 ay sürünce, şirketin maddi kayıpları daha az oldu.

Çünkü daha önceden oyunun neredeyse deneme sürümü yayınlandığında final sürümü çıkmadan oyunlar kırılıyordu. Ya da oyun çıktıktan sadece bir iki gün sonra oyunlar kırılarak dağıtılıyordu. Bu nedenle şirketlerin maddi kayıpları hayli fazla oluyordu.

Denuvo 2016 yılında iyi performans sergilemişti

image2016 yılında ise durum farklıydı. Aslında 2015 yılı sonunda piyasaya sürülen bazı oyunlar ki bunların arasında Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, Just Cause gibi oyunlar da bulunuyor, kırılmış başka hiç başka hiçbir oyun kırılmamıştı. 2016 yılında ise kırılan oyun olarak sadece Quantum Break gösterilebilir.

Bu yukarıda saydığımız oyunlar haricinde elbette kırılan başka oyunlar oldu. Ancak bunlar Denuvo kullanmıyordu.

Birde Fifa 2016 oyunu demo sürümü üzerinden yapılan bazı işlemlerle tam sürüm gibi kullanıldı. Bunu da Türkler başarmıştı.

Daha önce çıkan haberlerde ise Rise of The Tomb Rider oyunun kırıldığı ortaya atılmıştı. Bu Denuvo kullanan bir oyundu. Aslında bu oyunun kırılabilmesi demek Denuvo’nın kırılması dolayısıyla da diğer oyunların da kırılacağı anlamına geliyordu.

Fakat Rise of The Tomb Rider, kırılarak internette paylaşıldı. Hemen ardından da DooM oyunu aynı akıbete uğradı.

Kırılan oyunlar, Steam Family Share kısmını da kapsıyor. Bu da bu oyunların online olarak da oynanabileceğini kapsıyor.

Denuvo’nun şefi Thomas Goebl ilk gelen iddiaların ardından kanıt yok demiş, konuyu ciddiye almadıklarını belirtmişti. Ancak şimdi yeterince kanıt bulunuyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler