Clash of Clans’ın Yapımcısı SuperCell El Değiştirdi

Akıllı telefonların piyasaya sürülmesiyle beraber artık mobil teknolojiler için yeni alanlar geliştirilmeye başlandı. Mobil programla kavramı da bir hayli genişledi. Zira artık telefonlarda Android, iOS gibi profesyonel işletim sistemlerinin kullanılması hem mobil için çok daha profesyonel uygulamalar geliştirilmesini hem de mobil oyun alanında artık konsol ve bilgisayarlar yarışabilecek kadar adımlar atılmasını sağlamaya başladı. Öyle ki son dönemde bu alanda fenomen olan oyunlarla da karşılaşmaya başladık. İşte bu oyunlardan birisi de Clash of Clans. Öncelikle Android için yayınlanan ardından tüm platformlara sunulan oyun çoklu oyuncu desteği sayesinde bir anda binlerce hatta milyonlarca kişi tarafından tercih edilen oyunlardan biri haline gelmişti. SuperCell adı verilen şirket tarafından yayınlanan Clash of Clans çok kısa bir süre içerisinde fenomenliğe de adım atmayı başarmıştı. Elde edilen bu başarıyla beraber SuperCell Clash of Clans benzeri ikinci bir oyun Clash Royel’i de piyasaya sürmüştü. Ardın ardına gelen bu hamlelerle bir anda sektöre damgasını vuran SuperCell şimdilerde ise bambaşka bir haberler gündemde.

10.2 Milyar Dolara El Değiştirdi

Bu kez bir oyun haberiyle değil dev bir satın alma haberi ile gündeme gelen SuperCell her iki oyunuyla beraber el değiştirdi. Dev oyun yapım şirketi sektör için oldukça makul bir ücret olarak gösterilen 10.2 milyar dolar gibi bir rakamla satıldı. Dev satın alma işlemi ise yine tanıdık bir yapımdan geldi. Mobil oyun sektöründe en büyük firmalardan biri olan Tencent tarafından satın alınan firma işleyişine de olduğu gibi devam edeceğini açıkladı.

Tencent Tarafından Yapılan İlk Büyük Satın Alma Değil

Gerek satış zamanı gerekse de satış için verilen miktar ile yapılan satın alma daha önce pek fazla eşine rastlanmayan bir satın alma olarak gösterilse de aslında bu durum Tencent tarafından yavaş yavaş gelenek haline gelmeye başladı. Zira Çin merkezli şirket daha öncede Epic Games, Blizzard gibi yapımlarında bir bölümünü satın almış ve sektörde adını kısa süre içerisinde duyurmayı başarmıştı. Bundan sonrada satın alma işlemlerinin devam edeceği düşünülüyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler