Xiaomi, Elektrikli Araç Üretmeye Başlıyor

Xiaomi Firması, Hong Kong Borsasına yaptığı açıklamada akıllı elektrikli araç üretim çalışmalarına başladığını duyurdu. Şirket, elektrikli araç üretim yapılanmasına 10 milyar dolar yatırım yapmayı hedefliyor. 

Elektrikli araç üretimi, tüm araç üreticilerinin gündeminde ve gelecek yıllara dair planlarında ilk sırada yer alıyor. Bunun yanında otomotiv sektörüne her geçen gün yeni üreticiler ve teknoloji şirketleri dahil oluyor. Bunun son örneği de elektrikli otomobil üretmek için yatırımda bulunacağını duyuran Xiaomi oldu.

Çinli Teknoloji Şirketi Xiaomi, Hong Kong Borsasına yaptığı açıklamada akıllı elektrikli araç üretim çalışmalarına başladığını duyurdu. Yapılan açıklamada, elektrikli araç üretme işlemi, Xiaomi Şirketine ait bir yan kuruluş tarafından yapılacak.

Xiaomi’nin Kurucusu ve CEO’su Lei Jun, elektrikli araç için kurulan yan kuruluşun CEO’su olarak da görev yapacak. Lei Jun tarafından yapılan açıklamada; elektrikli araç üretiminin, hayatının son büyük girişimcilik projesi olacağını ve başarıya ulaşmak için tüm çalışmalarda ekibin başında bulunacağını belirtti.

Lei Jun tarafından yapılan paylaşımda, Xiaomi’nin otomobil üretimindeki avantajları şu şekilde belirtildi:

  • Akıllı elektrikli araçlar geleneksel otomotiv sektörünün iş modelini kökten değiştirdi ve Xiaomi, donanım tabanlı internet hizmeti iş modeli hakkında ayrıntılı bilgiye sahip.
  • Xiaomi, yazılım ve donanım entegrasyonunda en kapsamlı deneyime ve internet sektöründeki en derin üretim teknik bilgisine sahip.
  • Xiaomi’nin ürün çeşitliliği, ürün ölçeği ve kullanıcı sayısı açısından en kapsamlı akıllı ekosisteme sahip.
  • Xiaomi, akıllı elektrikli araçlara uygulanabilecek çok sayıda temel teknolojiye sahip.
  • Xiaomi, dünya çapındaki Mi fanlarının güven ve desteğiyle güçlü bir markaya ve güçlü bir kullanıcı tabanına sahip.
  • Xiaomi’nin bu alana güvenle yatırım yapmasına olanak tanıyan bol miktarda nakit kaynağına sahip.

Popüler Haberler

İlgili Haberler