Vw Transporter Türkiye’de Üretilecek!

Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. tarafından bugün KAP’a yapılan açıklamaya göre, Kocaeli fabrikasında Yeni Ford Transit Custom yanında, Volkswagen Transporter üretimi de yapılacak. Üretime 2023 yılından itibaren; dizel, hibrit ve elektrikli versiyonları olacak şekilde kademeli olarak geçilecek.

KAP’a bildirilen açıklamaya göre,

“Ford Motor Company ve Volkswagen AG arasında 2018 yılından bu yana devam eden iş birliği planları çerçevesinde 1 tonluk orta ticari aracın ortak üretimi için anlaşılmıştır. Bu kapsamda, Şirketimiz ile Ford Motor Company arasında bu projeyi gerçekleştirmek amacıyla 1T Cargo Van Fason Üretim ve Tedarik Anlaşması, Yedek Parça Tedarik Anlaşması, Teknoloji ve Üretim Lisans Çerçeve Anlaşması ve ona bağlı olan Araç Programı Ürün Lisans Spesifikasyonları Ek Anlaşması imzalanmıştır.”

“İlgili anlaşmalar uyarınca proje kapsamındaki 1 tonluk orta ticari aracımız ‘Yeni Nesil Ford Transit Custom’ ailesinin dizel, şarj edilebilir hibrit elektrikli PHEV (Plug-In Hybrid) ve tam elektrikli versiyonlarının Ford Otosan tarafından Kocaeli Fabrikalarında 2023 yılının ilk yarısından itibaren kademeli olarak ve çoğu ihracata yönelik olacak şekilde üretilmesi  öngörülmektedir. Ayrıca Ford Motor Company ve Volkswagen AG’nin stratejik ortaklığı kapsamında Volkswagen AG’nin yeni nesil 1 tonluk ticari araç modelinin de Ford Otosan tarafından Kocaeli Fabrikalarında üretilmesi öngörülmektedir. “

Açıklamanın devamında, 5 yıl içinde 1.390 Milyon Euro yatırım yapılacağı, üretimin yıllık 405 bin adet 1 tonluk ticari araç kapasitesine çıkarılacağı bildirildi.


Popüler Haberler

İlgili Haberler