Tüm Honda Otomobilleri, 2040 Yılına Kadar Elektrikli Olacak

Japon üretici Honda, yanmalı motor üretimini 2040 yılına kadar sonlandıracağını ve tüm otomobillerini elektrikli olarak üreteceğini açıkladı.

Şirket Başkanı Toshihiro Mibe, Japonya’da düzenlenen bir basın toplantısında hedeflerini açıkladı. Markanın “Mobilite, Güç ünitesi, Enerji ve Robotik” alanlarında ilerlemelere liderlik edeceğini belirtti.

Honda, 2050 yılına kadar tüm ürünlerinde ve faaliyetlerinde sıfır karbon emisyonu sağlamayı hedefliyor. Bu amaçla %100 geri dönüştürülebilir malzeme kullanmayı ve çevre dostu güç aktarma organları geliştirmeyi planlıyor.

Honda, 2030 yılına kadar araçlarının %40’ını tamamen elektrikli üretmeyi planlıyor. Elektrikli araç üretimini 2035 yılına kadar %80’e ve 2040 yılına kadar da %100’e yükseltecek. 

Marka, elektrikli araç geliştirilmesinde General Motors ile stratejik ortaklık kurdu. Bu proje kapsamında 5 yıl içinde, Çin pazarına toplam 10 yeni Honda elektrikli otomobili satışa çıkarılacak. Honda ve GM tarafından ortaklaşa geliştirilen Cruise Origin sürücüsüz elektrikli otomobil, bu yılın sonlarında test edilmeye başlanacak.

Basın toplantısında ayrıca, 2050 yılına kadar Honda otomobilleri ve motosikletlerin dahil olduğu ölümcül çarpışmaların ortadan kaldırılmasının hedeflendiği belirtildi.

Popüler Haberler

İlgili Haberler