Çip Krizi: Toyota Türkiye Üretime İki Hafta Ara Veriyor.

Türkiye’de üretim yapan otomotiv firmalarından biri olan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, yaşanan çip sıkıntısı nedeniyle Adapazarı’ndaki fabrikasında, 20 Ağustos ve 5 Eylül 2021 tarihleri arasında üretime geçici olarak ara veriyor.

Son yapılan ÖTV matrah düzenlemesi ile bazı otomobil modellerinde fiyat düşüşleri yaşandı. Düşen fiyatlar ile beraber talep artışı da beraberinde geldi. Ancak dünya çapında yaşanan küresel çip krizi nedeniyle artan talebe cevap verilemiyor. Öyle ki, şu anda otomobil bayilerinde sıfır araç kalmadı. Eylül sonu Ekimi başına sıra vermeye başladılar.

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt tarafından yapılan açıklamada, sektörde şu an büyük en büyük sıkıntının müşteri talebine cevap verememek olduğunu, markaların elinde talebi karşılayacak kadar araç olmadığını belirtmişti.

Toyota, 1-15 Ağustos 2021 tarihleri arasında bakım arası vermiş ve hafta başında tekrar faaliyete başlamıştı. Ancak yaşanan çip tedarik sorunu nedeniyle, Toyota Türkiye üretime iki hafta ara vereceğini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, 20 Ağustos ve 5 Eylül 2021 tarihleri arasında üretime ara verilecek.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, üretiminin yüzde 90’ını dünyada 150’yi aşkın ülkeye ihraç ediyor. Yaklaşık 5.500 kişiyi istihdam ediyor. 2021 yılında 247 bin adet araç üretmeyi planlayan Toyota Türkiye, bunun 197 binini ihraç etmeyi hedefliyor.

Çip krizi küresel çapta da kapanmalara neden oluyor. Son olarak Ford, yarı iletken çip tedarik sorunları nedeniyle Almanya Köln’deki fabrikasında üretime geçici olarak tekrar ara vereceğini duyurdu. Yapılan açıklamada, Köln’deki fabrika işçilerinin 17 Ağustos’tan itibaren 2 hafta kısa süreli vardiyalar halinde çalışacağı belirtildi. Ford, mayıs ayı başında, Fiesta modelinin üretimi için yarı iletkenlerin yetersizliği nedeniyle 3 aydan fazla üretime ara vermek zorunda kalmıştı.

Popüler Haberler

İlgili Haberler