Toyota bZ4X Elektrikli Konsept Araç Tanıtıldı

Toyota’nın dünya çapında satışa çıkaracağı ilk tamamen elektrikli otomobili Toyota bZ4X konsepti resmi olarak tanıtıldı. Genel yapı yapı olarak Toyota RAV4’e benzeyen aracın gelecek yıl satışa sunulması bekleniyor.

Toyota bZ (Beyond Zero-Sıfırın Ötesinde) ön takısını elektrikli araçlarını isimlendirmek için kullanmayı düşünüyor ve 15 yeni elektrikli araç hazırlamayı planlıyor. İlk çıkacak araç ise, bu konsept bZ4X crossover modeli olacak. bZ4X, muhtemelen 2022’nin ortalarına doğru piyasaya sürülecek ve bu konseptin bir de kamyonet versiyonu olacak.

Aracın tasarımıyla ilgili olarak Baş Mühendis Toyoshima: “Bu sadece sıfır emisyonlu bir araç olarak çevreye katkıda bulunmak değil, aynı zamanda sürüşü daha kolay ve daha eğlenceli hale getirerek ‘Sıfırın ötesinde’ emisyonlara değer vermekle ilgili” şeklinde açıklamada bulundu.

Toyota bZ4X, Subaru ile birlikte geliştirilen e-TNGA platformu üzerine inşa edilmiş. Araç dört tekerlekten çekişli orta boy bir SUV olarak tasarlanmış. BZ4X konsepti, şekil ve boyut olarak RAV4’e benziyor ama daha keskin bir tasarıma sahip ve uzatılmış bir dingil mesafesi sunuyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler