Tesla’nın Otomatik Pilotu Hayat Kurtardı

Geleceğin teknolojisi olarak ifade edilen sürücüsüz ve elektrikli otomobiller her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Hatırlanacağı üzere otomatik pilot teknolojisine sahip Tesla marka bir araç kısa bir süre önce karıştığı kaza neticesinde bir kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştu. Yaşanan ölümlü kazanın ardından eleştiri oklarının hedefi haline gelen Tesla’nın otomatik pilot teknolojisi bu kez de hayat kurtarmayı başardı.

Tesla Kendisini Savunmaya Devam Ediyor

Yaşanan ölümlü kazanın ardından eleştirilere maruz kalan Tesla’nın savunması ise Elon Musk tarafından yapılmıştı. Elon Musk tarafından konuya dair yapılan açıklamalarda sürekli olarak kazanın sürücü hatasından dolayı kaynaklandığının altı çizilmişti. Yapılan tüm bu açıklamalara rağmen Tesla markasnın otomatik pilot teknolojisine duyulan güven sarsılmıştı.

Amerika’nın Missouri eyaletinde yaşanan olayla birlikte Tesla’nın otomatik pilot teknolojisinin esasında ne denli önemli olduğu ve gerektiği durumlarda hayat kurtarabilecek yeteneklere sahip olduğu ortaya çıktı.

Tesla Otomatik Pilotu Nasıl Hayat Kurtardı?

37 yaşındaki avukat Joshua Neally’nin Amerika’nın Missouri eyaleti Springfield şehrinde trafikte ilerlerken akciğer embolisi hastalığının nüks etmesiyle birlikte fenalaştığı belirtiliyor. Fenalaştığı sırada kişinin direksiyon başında bulunması sebebiyle panik yapmadan telefon aracılığıyla eşine haber verdiği ifade ediliyor. Daha sonra eşiyle birlikte kısa sürede yaptıkları plan neticesinde avukat Joshua Neally Tesla marka aracını otomatik pilot moduna alarak en yakın hastaneye gitme kararı almış.

32 kilometre uzaklıkta yer alan en yakın hastaneye Tesla Model X sahip olduğu otomatik pilot teknolojisi sayesinde her hangi bir sorun yaşamadan hastaneye ulaşmayı başarıyor.

Tesla Güven Tazeleyebilecek Mi?

Sorun yaşamadan hastaneye güvenli bir şekilde ulaşan avukatın tedavisine geç kalmadan başlayan doktorlar tarafından yapılan açıklamalarda kişilerin sağlık açısından güç durumdayken otomatik pilot teknolojisini kullanmalarının uygun olmadığı açıklandı. Hayati tehlikeyi atlatan avukat Neally’nin yaşadığı bu olay sonrasında Tesla otomatik pilot teknolojisine duyulan güvenin tazelenip tazelenmeyeceği merak edilirken, Tesla ve diğer otomatik pilot teknolojisi üzerinde çalışma yapan firmaların güvenlik konusunda ne gibi önlemler alacağı merak ediliyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler