Tesla Model S P100DL Yeni Bir Hız Rekoru Daha Kırdı

Otomobil devlerinden biri olarak öne çıkmaya başlayan Tesla, kısa süre içerisinde sürücüsüz otomobiller için en büyük çalışmaları yapan firma olarak dikkat çekmeye başladı. Sadece otomatik pilot kontrolü ile çalışan araçlarını yaygınlaştırmak için elinden geleni yapan marka son olarak ise Tesla Model S serileri ile gündem oldu. Sürücüsüz otomobil fikri gerçek oldu ya da olmadığı tartışmaları devam ederken serinin yeni otomobillerinden biri olan Tesla Model S P100DL için ise yavaş yavaş testler sonuçlanmaya başladı. Yapılan çalışmalarla beraber Tesla Model S P100DL serisinin yeni bir rekora imza atan seri olduğu da ortaya çıktı.

Tesla Model S P100DL Ferrari’yi Geride Bıraktı

Yapılan hızlanma testlerinde rekor üstüne rekor kıran yeni Tesla Model S P100DL araçlarının 0 ile 100 km arasındaki hızlanma süresi ise sadece 2.28 saniye olarak açıklandı. 0’dan 100’e bu kadar kısa sürede ulaşmayı başaran araçlar böylelikle performans rekorları da kırmış oldu.

Tesla Model S P100DL

Kısa zaman aralığında bu kadar yüksek performanslı bir aracın piyasaya sürülmesi ise markanın yine takdir toplamasını da sağladı. Diğer bir detay ise Tesla Model S P100DL serisinin bu alanda en güçlü markalardan biri olan Ferrari’yi geride bırakması oldu.

Yayınlanan performans çizelgelerine de yansıyan durumda aracın ilk hızlanması bu kadar yüksek olsa da genel değerlerde yine Ferrari’nin biraz altında kalan bir model olduğunu da belirtelim.

Sürücüsüz Otomobillerde Durum Ne?

Bir yandan da sürücüsüz otomobil serileri için çalışmalarını sürdüren Tesla’nın kısa süre sonra yeni sürücüsüz otomobil modellerini de piyasaya süreceği konuşuluyor. Fakat bu modellerin ne gibi özelliklere sahip olacağı ve gerçekten tam anlamıyla sürücüsüz otomobil olarak mı kullanılacağı henüz netlik kazanmış değil.

Sadece hız ve kullanım değerlerine bakacak olursak Tesla Model S P100DL serisine eşlik edecek olan tamamen sürücüsüz bir otomobil de markanın otomobil devleri arasında üst sıralara yerleşmesini rahatlıkla sağlayacak gibi. Tüm bu değerlerle beraber 2.28 saniyede 100 km’ye ulaşma rekorunu elinde bulunduracak olan araçların 150 bin dolar gibi bir satış rakamı olduğunu da ekleyelim.

Popüler Haberler

İlgili Haberler